Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, üretken bir 2020'ye sahipti, kripto para biriminin fiyatı aylar sonra ilk kez 10 bin doları kırdı.

Ele Geçirilen Bitcoin

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, üretken bir 2020'ye sahipti, kripto para biriminin fiyatı aylar sonra ilk kez 10 bin doları kırdı. Kriptonun oynaklığı Bitcoin'i özlemiş olanlar için faydalı olsa da, ralliden hemen önce Bitcoinlerini satanlar için aynı değildi. Çeşitli federal cezai, hukuki ve idari davalar sırasında kaybedilen Bitcoin’lerin ABD Marshals tarafından yapılan müzayedesi durumu buna bir örnektir.

ABD Marshals Servisi yakın zamanda Şubat ayının ilk haftasında 4.041.58424932 Bitcoin'in açık artırmasını açıkladı, bu da kripto para biriminin o zamanlar 9.200 dolarda olduğu zamanda idi.

Casa'nın kurucu ortağı ve CTO'su Jameson Lopp'a göre, federal kolluk kuvvetleri erken ihale yaparak 1,7 milyon dolardan fazla para kaçırdı. Lopp'ın yukarıda belirtilen BİTCOİNLERİN satılmasından bu yana, dünyanın en büyük kripto para biriminin değerlemesinde yükselirken, aynı zamanda 10.000 $'lık psikolojik direnci de geçti.

Bununla birlikte, ABD hükümeti zaten "Hodling" e inanmıyor ve ele geçirilen Bitcoin’ler tipik olarak ABD Marshals Servisi tarafından açık artırmalarda satılıyor. ABD hükümetinin neden Bitcoin fiyatından etkilenmediğini görmek zor olmasa da, ABD hükümeti geçmişte ele geçirilen Bitcoin'leri indirimli fiyattan sattığı için eleştirildi.

Ayrıca, ABD hükümetinin önemli miktarda kaçırdığı ilk durum bu değil. ABD Adalet Bakanlığı, meşhur karanlık web karaborsa Silk Road’un yaratıcısı Ross Ulbricht'ten ele geçirilen 144.336 Bitcoin'den on kat daha fazla kar elde edebilirdi.

Forfeiture.gov'a göre, Adalet Bakanlığı, Varlık Fonu Yönetimi Personeli, 3.79516 BTC, 139.42 LTC, 64.52 Monero ve 3.77 BCH tarafından yönetilen bir web sitesi 31 Ekim 2019'da Uyuşturucu Uygulama Ajansı [DEA] tarafından ele geçirildi. Aynı zamanda, Federal Soruşturma Bürosu [FBI] da 0.0368 BTC'yi kaybetti.

Fonların değerlenmesini etkileyen bir başka piyasa oynaklığı durumunda, 'Ananas Fonu' olarak adlandırılan sadece Bitcoin'e ait bir yardım kuruluşu, başlangıçta 86 milyon dolar değerinde fonlar öngörürken, büyük bir kripto kazasına kurban gitti ve ardından fonların değeri 55 milyon dolara düştü.

 Bununla birlikte, ele geçirilen Bitcoin’lerin açık artırmasının sadece Amerika Birleşik Devletleri'ne özgü olmadığı belirtilmelidir. Ernst ve Young, 2017 yılında Avustralya polisi tarafından “suç gelirine el konulan” 24.518 BTC açık artırmasını açıklamıştı. 2018'de Bulgaristan'ın kolluk kuvvetleri, kaynaklara göre de açık artırmaya çıkarılan yaklaşık 213.000 BTC'yi ele geçirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ