Electrum cüzdanını inceliyoruz

Electrum, Bitcoin ve kripto para birimleri için bir masaüstü cüzdanıdır. 2011 yılında kurulmuş ve müşterilerin yeni isteklerini karşılamak için tasarlanan ilk cüzdanlardan biridir. Varoluş yıllarında, platformun özellikleri yeni piyasa taleplerine adapte olmuş ve gelişmiş cüzdanlardan biri haline gelmiştir.

Platform masaüstü (Linux, Windows ve Mac işletim sistemleri) ve mobil sürüm (Android) için kullanılabilir. Ayrıca, Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey gibi donanım cüzdanlarıyla da bağlantılı olarak çalışabiliyor.

Electrum cüzdan güvenliği

Günümüzde, bir kripto para cüzdanı güçlü bir güvenlik sağlamıyorsa tercih edilmemelidir. Neyse ki, Electrum cüzdan oldukça güvenilir bir cüzdan. Şifrelenmiş algoritması sayesinde güçlü bir güvenlik ve gizlilik seviyesi sağlıyor.

Ayrıca kullanıcılara cüzdanların private keylerini de veriyor. Private key veren cüzdanlar her zaman ilk seçim olmalıdır. Private key, kaybedilen önemli verilerin kurtarılmasına olanak tanıdığı için, kripto paraları güvenli bir şekilde saklamanın en önemli yollarından biridir. Güvenlik, ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama ve çok imzalı teknoloji ile de artırılmıştır.

Electrum'u nereden indirebiliriz?

Burada iki seçenek sizi bekliyor. İlki, Electrum'un resmi web sitesi, ikincisi ise Google Play üzerinden cüzdanı cihazlarınıza indirebilirsiniz. Her zaman orjinal ve resmi kanalları kullanmanız güvenliğiniz için oldukça önemli bir adımdır.

Cüzdan nasıl kurulur?

Uygulamayı yükledikten sonra cüzdanınızı yapılandırmaya başlayacaksınız. Her şeyden önce, bir sunucuya nasıl bağlanmak istediğinizi seçin: otomatik bağlantı veya manuel seçenekleri mevcut. İlk seçeneği belirlerseniz, platform hangi sunucunun güvenli olduğunu ve hangisinin güvenli olmadığını sizler için belirler.

Bir sonraki adımda cüzdan dosyanıza bir isim vermeniz gerekiyor. Aklınıza gelen herhangi bir şeyi yazabilirsiniz, çünkü bu isim yalnızca sizin tarafınızdan görülür.

Son olarak cüzdan türünüzü seçmeniz gerekecek. Bunun için de şu seçeneklere sahipsiniz: standart cüzdan, iki faktörlü kimlik doğrulama özellikli cüzdan, çoklu imzalı cüzdan ve izlenebilir Bitcoin adresleri. Varsayılan olanı seçmenizi öneririz.

Ayrıca bir Keystore özelliği seçin. İşlemlerinizi doğru ve verimli bir şekilde yönetmek için bu işleme ihtiyacınız var. Varsayılan seçeneği seçin: Ardından "İleri" düğmesine tıklayın.

Platform, private keyinizi sizden kaydetmenizi isteyecek. Bunu unutmayın ya da arkadaşlarınızla paylaşmayın. Private key'lerinizi güvenilir ve sadece size özel yerlerde saklayın. Bu kadar. Artık Electrum cüzdanınız aktif ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Electrum cüzdan avantajları

Beğenilen özellikleri nedeniyle büyük bir ünü var;

- Sadece Bitcoin cüzdanı olduğu için yönetimi ve işlemleri hızlıdır.
- İki faktörlü kimlik doğrulama ve çok imzalı algoritmalar sayesinde güçlü bir güvenlik ve gizlilik sağlar;
- Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey gibi donanım cüzdanlarıyla uyumludur;
- Hem masaüstü sürüm (Linux, Windows ve Mac işletim sistemleri), hem de mobil sürüm (Android) için kullanılabilir

Sonuç

Electrum belki de en kolay organize edilen Bitcoin cüzdanlarından biridir. Yalnızca Bitcoin sahipleri için hizmet sunsa da kaliteli olduğu gerçeğini inkar edemeyiz.

Ne olursa olsun kendi cüzdan tercihinizi kendiniz yapın ve cüzdan bilgilerinizi en yakınınızla dahi paylaşmayın çünkü bu başkalarına kredi kartınızı ve şifrenizi emanet etmeye benzer. Bitcoin cüzdanları ile ilgili kafanızda hala soru işareti varsa Bitcoin resmi sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ