Bu yazımızda elektronik para birimi ile kripto para birimi arasındaki farklara yer vermek istedik.

Bu yazımızda elektronik para birimi ile kripto para birimi arasındaki farklara yer vermek istedik. Kimi zaman birbirinin yerine kullanılma gibi hataya düşülen kavramlarla ilgili olarak farklılıklara bir bakalım.

Elektronik para birimi diğer para birimlerini temsil ederek konverte edilebiliyor. Diğer taraftan kripto para birimleri özgün bir sistem özelliği gösterdiği için sadece kendi birimince konverte edilebiliyor.

Elektronik para biriminin ihracı hükümetlerin kontrolü altında iken kripto para birimi, bağımsız kişiler veya gruplar tarafından ihraç edilmektedir. Diğer taraftan elektronik para biriminin itibarı değeri garanti iken kripto para biriminin itibari değeri garanti değildir.

Elektronik para biriminde arz edilecek miktarda belirli bir sınırlama olmaksızın arz miktarı, elektronik ortama aktarılan meblağ kadar olmaktadır. Kripto para biriminde arz miktarı ise en baştan belli olmakla birlikte dönem içerisindeki arz miktarı sabit değildir.

Elektronik para biriminde denetime bakıldığında hükümetlerin kontrolü altında olan bir denetim sisteminin olduğu görülmektedir. Kripto para birimi sisteminde ise otoriteye bağımlılık olmadığından kontrol oldukça güçtür.

Son olarak risklere baktığımızda elektronik para biriminde operasyonel risklerin olduğunu görmekteyiz. Kripto para biriminde ise operasyonel, hukuki ve tedavül kabiliyeti gibi riskler bulunmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ