Derin sahte video, düzenlenmiş Musk Ted konuşmasını kullanarak şüpheli olmayan kripto kullanıcılarını dolandırıyor.

Elon Musk, Kendisini Yeni Kripto Projesini Tanıtan Viral Derin Sahte Bir Videodan Ayırıyor, Buna Dolandırıcılık Diyor

Derin sahte video, düzenlenmiş Musk Ted konuşmasını kullanarak şüpheli olmayan kripto kullanıcılarını dolandırıyor. Sosyal medyadaki kripto dolandırıcılığı, şu anda en etkili kişilerin konuşmasıyla artıyor.

Sosyal medyada dolaşan bir video, Elon Musk'ın yeni bir kripto projesini tanıttığını gösteriyor. Bununla birlikte, dünyanın en zengin adamı, kriptonun bir aldatmaca olduğu konusunda uyararak kendisini videodan ayırdı. İlk olarak Twitter'da paylaşılan video, Musk'ın yeni bir kripto projesini tanıttığı iddia edilen bir video.

Videoda “Musk”, yeni kriptonun dijital para birimleriyle yapılan mevduatlar için yüzde 30 yatırım getirisi sunacağıyla övünüyordu. Ancak video, Chris Anderson ile yaptığı röportajı içeren bir Ted konuşmasının düzenlenmiş versiyonudur.

Viral Musk Derin Sahte Videonun Detayları

Konuşma, geçen Nisan ayında Vancouver'da düzenlenen Ted konferansındandı. Musk, Twitter'da viral videoyu gördü. Bu nedenle, feragatname yapma ihtiyacı. Elon Musk'ın tamamen kendi twitter'ına geçmesinin ardından son aylarda sosyal medyada tartışmalar arttı. Her zamanki normu olduğu gibi Musk, cevabına biraz komedi ekledi ve “evet, kesinlikle ben değilim” dedi.

Dolandırıcılar, bu tür popüler figürlerin şüphesiz hayranlarını dolandırmak için genellikle sosyal platformlardaki popüler kişileri hedefler. Dolayısıyla, dolandırıcıların Musk'ı hedef alması sürpriz değil. Musk'ın şu anda yalnızca Twitter'da 95 milyondan fazla takipçisi var.

Bununla birlikte, birçok gözlemci, teknolojinin nasıl çalıştığı hakkında çok az bilgiye sahip olmadıkça veya açgözlü olmadıkça, kullanıcıların ucuz dolandırıcılıklara kanamayacaklarını iddia ediyor. Benzer kripto dolandırıcılığı 2020 ve 2021 arasında popülerdi. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından yayınlanan 2021 raporu, biz sakinlerin altı ay içinde dolandırıcılara 80 milyon dolardan fazla kripto kaybettiğini tahmin ediyor.

Bir kripto savunucusu ve kendi kendini beğenmiş bir Dogefather olarak, birkaç YouTuber, şüpheli olmayan kişileri dolandırmak için Musk'ın kripto konusundaki olumlu duruşunu kullanıyor. Dolandırıcılar ayrıca birçok insanı dolandırmak için Musk'ın Mayıs 2021'de Saturday Night Live'da Amerika'da popüler bir TV şovu  görünmesini kullandı.

FTC'ye göre, dolandırıcılar yalnızca o ay içinde 9,7 milyondan fazla DOGE  5 milyon dolar değerinde çaldı. Musk, Twitter'ı devralması tamamlandıktan sonra ifade özgürlüğüne izin vereceğini iddia ediyor. Ancak SpaceX'in kurucusu, platformdaki spam ve dolandırıcılık botlarından kurtulmasını da sağlayacağını söyledi. Musk, bu iddiaları birkaç ay önce son Ted etkinliğinde ortaya çıktı.

İlk hedeflerimden biri spam, dolandırıcılık botları ve bot ordularını Twitter'dan kaldırmak. Platforma kötü bir imaj veriyorlar. O platformda gördüğüm her kripto dolandırıcılığı için bir DOGE kazanacaksam; Şu anda 100B DOGE'm olurdu.

Artan Kripto Dolandırıcılığı Sayısı Endişe Verici

MIT tarafından yapılan araştırma, 'derin sahte' teriminin beş yıl önce bir Reddit kullanıcısı (aynı kullanıcı adıyla) tarafından icat edildiğini gösteriyor. O zamandan beri viral olan çok sayıda derin sahte video var. İçerik oluşturucular, şüpheli olmayan kişileri aldatmak, tehdit etmek veya dolandırmak için yapay zeka ile görüntüleri, videoları ve sesleri büküyor.

Bu derin sahte videoların çoğu o kadar iyi ki çoğu bu tür videolar ile gerçek video arasında ayrım yapamıyor. Endüstri uzmanları, blockchain teknolojisinin bu derin sahtekarlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını iddia ediyor. Ancak, henüz durum böyle değil. Sosyal platformlarda hala bu derin sahte medyalardan çok var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ