Elon Musk'ın Tartışmalı Kararı Yakında Yayınlanacak Biyografide Açıklanacak

Elon Musk

Teknoloji devi Elon Musk'ın Walter Isaacson tarafından kaleme alınan ve merakla beklenen biyografisi 12 Eylül'de raflarda yerini alacak. Başta X'in (eski adıyla Twitter) sahibi olması olmak üzere Musk'ın hayatını ve başarılarını derinlemesine inceleyen kitap, kariyerine dair ilgi çekici bir keşif vaat ediyor. The Wall Street Journal'da yayınlanan kitaptan özel bir alıntıda, okuyuculara Musk'ın kariyerindeki en tartışmalı kararlardan birine perde arkasından bir bakış sunuluyor.

Elon Musk'ın Twitter Satın Alımı ve Dogecoin

Isaacson'ın biyografisi, Musk'ın Twitter'ı satın almak için yaptığı cesur hamleye ve Dogecoin (DOGE/USD) üzerindeki potansiyel etkilerine bir bakış sunuyor. Kitap, Musk'ın başta Sam Bankman-Fried olmak üzere kilit isimlerle etkileşimlerini çevreleyen ilgi çekici koşulları ortaya çıkarıyor.

Isaacson'ın ortaya çıkardığı üzere, Musk'ın Twitter hisselerini satın aldığına dair haberler çıktığında, Twitter'ın CEO'su Parag Agrawal'a ulaştı. İkili 31 Mart'ta gizlice bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Musk Agrawal'ı "gerçekten iyi bir adam" olarak görse de, sevilebilir olmanın bir CEO için ön koşul olmadığına inanıyordu. Musk'ın sözleriyle, "Twitter'ın ihtiyacı olan şey ateş püskürten bir ejderha ve Parag bu değil."

Blockchain Sosyal Medya: Kimbal'ın Beyni

Bu toplantının ardından Musk, blockchain tabanlı bir sosyal medya platformu kurma fikrini ortaya atan kardeşi Kimbal ile öğle yemeği yedi. Musk bu konsepti ilgi çekici buldu ve hatta esprili bir şekilde desteklediği kripto para birimi Dogecoin'i platform için bir ödeme sistemi olarak entegre etmeyi önerdi. Daha sonra bu fikri kısa mesajlar aracılığıyla detaylandırdı ve "Twitter gibi hem ödeme hem de kısa metin mesajları yapan bir blok zinciri sosyal medya sistemi" öngördü.

Bankman-Fried'ın Rolü ve Musk'ın "Deli" İtibarı

Isaacson'ın biyografisi ayrıca Musk'ın girişimine katılmaya ilgi duyduğunu ifade eden FTX kripto para borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried'ı da tanıtıyor. Musk'ın Morgan Stanley'deki bankacısı, blok zinciri entegrasyonu için mühendislik uzmanlığı sağlayabileceğini ve projeye 5 milyar dolar yatırım yapabileceğini iddia eden Bankman-Fried'ı düşünmesi için onu teşvik etti.

Ancak Musk, blok zinciri tabanlı bir sosyal ağın Twitter'ın hızlı taleplerini karşılamayacağına inanarak çekincelerini dile getirdi. "Blockchain Twitter mümkün değil, çünkü bant genişliği ve gecikme gereksinimleri eşler arası bir ağ tarafından desteklenemez." diyerek şüphelerini dile getirdi.

Bankman-Fried'ın 100 milyon dolarlık Twitter hissesini şirket özelleştiğinde hisseye dönüştürme teklifine başlangıçta sıcak baksa da, sonraki etkileşimler farklı bir hal aldı. Bankman-Fried, konuşmaları sırasında Musk'ı "kaçık" olarak algıladı ve Twitter hisselerine yatırım yapmaktan ya da dönüştürmekten kaçınmaya karar verdi.

Isaacson'ın biyografisi, Musk'ın ilgi çekici kariyer kararlarına ve teknoloji ve kripto para endüstrilerindeki kilit oyuncularla etkileşimlerine ışık tutmayı vaat ediyor ve esrarengiz girişimciyle ilgilenen herkes için okunması gereken bir kitap haline geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ