“Avalanche protocol” blockchain ağı üzerine inşa edilen ilk proje olan AVA Labs, finansal altyapıyı modernize etmek istiyor.

Emin Gun Sirer’in AVA Labs Açık Kaynaklı “Avalanche Protokolü Wall Street’e Büyün Çıkarma yapıyor

“Avalanche protocol” blockchain ağı üzerine inşa edilen ilk proje olan AVA Labs, finansal altyapıyı modernize etmek istiyor.

İlk olarak takma isim “Team Rocket” tarafından 2018 tanıtım makalesinde öngörüldüğü gibi, Avalanche protokolü consensusa ulaşmak için rastgele ağ örneklemesi kullanıyor. Ancak AVA Labs'ın finansal piyasalar için yeni bir altyapı inşa etme tutkusu şimdi firmayı öne çıkarıyor.

AVA'nın kurucu ortağı Kevin Sekniqi, yeni platformun sadece merkezi olmayan finansta (DeFi) değil, Wall Street firmaları için de finansal altyapı ve uygulamalar için özel bir değeri olabilir. Bu nedenle ekip, Sekniqi'nin AVA Labs'ın "kalpteki bilgisayar korsanları ve mühendisleri" nin daha doğal bir şekilde uyduğunu kabul ettiği daha teknoloji meraklı Bay Area yerine Brooklyn'e yerleşmeye karar verdi. AVA 11 Mart'ta ilk kod tabanını açık kaynaklı yaptı.

AVA şimdi New York’un finansal ekipmanlarına daha da yakınlaşmak istiyor. Sekniqi, mevcut Brooklyn Genel Merkezini, bankalar, brokerler ve firmalara fiziksel yakınlığın ürünün lehine ve farkındalığını artırabileceği Finans Bölgesine çarpıcı mesafedeki ofisler lehine terk etme planlarını içermektedir.

Sekniqi, “Finans sektöründe büyük bir baskı yapacağız, bu yüzden FiDi'nin merkezinde, o bölgede çok sayıda insanla buluşmamız gerekecek” dedi.

Bunun, kurumların blockchain çözümlerini daha ciddiye almasını sağlamanın uzun bir yol olabileceğini söyledi. Mesajlaşmada çoğu zaman kurumların blockchain'in değerini görmediği bir durum var. Çünkü varlıkları dijitalleştirirken işlerini “acı noktalarını” nasıl çözdüğünü görmezler.

Sekniqi, “Şu anda öncelikle teknolojide her şey eksik” diyor.

AVA hala ilk ağını kurma aşamasındadır. Bu amaçla, Avalanche protokolü için kod tabanını bu ayın başlarında yayınladı ve bir ekosistem AVA’nın kurucuları için teknik unsurları diğer önde gelen consensus ailelerinin üstünlüğüne meydan okuyacağını umuyor.

Lansman, geliştirici topluluğuna AVA Lab’ın Avalanche için uygulanabilir bir kaynak kodunu bir araya getirme konusundaki çok yıllık çabasına bir bakış sunuyor.

Avalanche’nin rastgele örnekleme yöntemi, iki popüler konsensüs ailesinden önemli bir kopuş sunuyor: Bitcoin'in arkasındaki proof of work modeli Nakamoto ve çoğunluk oyu kullanan “klasik”. Taraftarlar, Avalanche'nin her iki protokolden de en iyisini aldığını söylerken, detraktörler daha az türev olarak gördüklerini atıyorlar.

“İnsanlardan çok daha ölçeklenebilir, çok daha hızlı bir konsensüs protokolleri istediklerini duyuyoruz,” diye Sekniqi, Avalanche protokolünü Cosmos ile karşılaştırdı.

Kendi adına, AVA’nın liderleri Avalanche’in potansiyeline sahip olduğundan emin. 2019 girişim sermayesi turundan 6 milyon dolarlık fonla çalışan 30 kişilik ekip, ana ağ arka uçlarını oluşturuyor ve Sekniqi'nin yeni nesil projeler ve dApp'ler için “feed” olabileceğini söyleyen bir sistem geliştiriyor.

Sekniqi, “Blockchain platformları oluşturmak için çok daha iyi bir temel” diyor. Avalanche yanlısı önyargısını kabul ediyor.

 “Buradaki nihai hedefimiz, tüm varlıkların yayınlandığı platform olmak istiyoruz, gerçekten DeFi'yi ve çok daha geniş bir alternatif varlıkları kapsamak istiyoruz. Buna çok uzun vadeli bir yaklaşım uyguluyoruz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ