55 milyon dolarlık hırsızlığı önleyebilecek ancak zaman içinde kimseyi uyarmayacak bir yazılım hatasını tespit etmek Emin Gün Sirer'ın hayatında zor bir dönemdi.

Emin Gün Sirer’in Başında Olduğu Yeni Girişim, Blockchain

55 milyon dolarlık hırsızlığı önleyebilecek ancak zaman içinde kimseyi uyarmayacak bir yazılım hatasını tespit etmek Emin Gün Sirer'ın hayatında zor bir dönemdi. Bilgisayar bilimleri profesörü şimdi bu dersleri yeni bir proje olan Ava’da blok zincirini finans için yeterince hızlı hale getirmeyi amaçlıyor.

New York merkezli Ava Labs'ın CEO'su ve Cornell Üniversitesi'nde Profesör olan Sirer, Ava'nın yeni tür kripto para birimlerinden hisse senedi veya tahvil taleplerine kadar dijital varlıkların yaratılmasına ve ticaretine izin veriyor. Şirket, ağındaki bilgisayarların anlaşmaya veya consensus protokolüne ulaşmasının daha hızlı bir yolunu bulduğunu ve şimdi bu yaz tam olarak çalışmaya başlamadan önce sistemlerini halka açmaya hazırlandığını söyledi.

Blockchain'in karşılaştığı ana zorluk, Visa ve Mastercard tarafından işletilen merkezi ödeme sistemlerine kıyasla ölümcül derece yavaş olmasıdır. Ethereum bu boşluğu kapatmak için gelişirken, Ava gibi bir ağın, test sürecinde saniyede 6.500 işlemin gerçekleştirilmesi canlı bir ortamda çoğaltılabilir. Visa, ağının saniyede 24.000'den fazla perakende işlemini gerçekleştirebileceğini söylerken, Bitcoin şu anda altı ve Ethereum 15 işlemi işlemektedir.

"Tamamen yeni bir konsensüs protokolümüz var," diyor Sirer bir röportajda. Ethereum gibi bir blockchain'deki tüm bilgisayarlar veya node’lar, diğer tüm mode’larla aynı bilgileri bilmek zorundadır. Ava, “az sayıda node ile iletişim kuran bir node” dan farklıdır, diyor Sirer. Tüm Ava node’ları bu küçük gruplar halinde iletişim kurar diyen Sirer, bir ağ gibi yayılmanın etkisiyle bunları “gossip networks” olarak isimlendiriyor.

Ava, geliştiricilerin, yalnızca ABD'de hizmet sunma gibi blockchain'in bir kısmını oluşturmasına izin vereceğini söyledi. Bu, diğer bazı blockchain ağlarında mümkün değil ve farklı yargı bölgelerindeki düzenleme koşullarını yerine getirmek zorunda olan finans şirketlerine hitap edebilir.

Sirer’in ekibi de insanları hata bulmaya teşvik eden standart “hata ödülü” teklifinin ötesine geçerek, kamuya açıklanmadan önce Ava koduna kasıtlı olarak dört hata koyduklarını söylüyor.

Bu, Sirer'ın DAO ya da merkezden bağımsız özerk organizasyonla olan deneyimine dayanıyor, 2016'da yaklaşık 250 milyon dolarlık Ethereum toplayan akıllı bir sözleşme. Ethereum projeleri için otomatik bir risk sermayesi fonu olarak hareket etmek yerine DAO saldırıya uğradı.

Sirer, saldırıdan dört gün önce hatayı fark etti. Ama mezun olan bir öğrenciden sonra şüphe ile çalıştığı bir sorun olduğundan, kimseye söylemedi.

Sirer “Bu, bir bug'ınaçıkça bir Bug olmaması olarak yanlış sınıflandırılması durumuydu” dedi.

Bu kaçırılan fırsat Ava'nın lansmanındaki agresif bug ödülünü teşvik etti. Bug'lardan biri zaten bulundu.

Sirer "Biz kabaca yolumunuz % 25'indeyiz" diyor..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ