Pazarlama endüstrisinde blok zinciri ve kriptonun benimsenmesine giden yol, uzun ve dolambaçlı bir yoldur.

Pazarlama endüstrisinde blok zinciri ve kriptonun benimsenmesine giden yol, uzun ve dolambaçlı bir yoldur. Ancak bu konuda hata yapmayın: Dönüşüm yolunda ve yol yakında bir otoyola dönüşecek.Kreatif direktör, ajans sahibi/ortak, stratejik planlayıcı, fintech startup'ları için pazarlama şefi ve girişimci olan biri olarak, pazarlama sektörünü birden fazla bakış açısından gördüm.

Pazarlama Devrimlerinde Ortak Olan Nedir?

Ve her sözde "pazarlama devrimi" biraz farklı bir yol izlese de birçok ortak nokta var. Her şeyden önce, pazarlama ajansları müşterilerine rekabet avantajlarını ve değerlerini sergilemenin bir yolu olarak eğrinin önüne geçecektir. Ancak marka pazarlamacılarının çoğu daha yavaş hareket edecek: Değişimi içsel olarak “sosyalleştirme” zorluğuna sahipler, rekabetçi farklılaşma fırsatıyla cezbediliyorlar . Ama aynı zamanda doğal olarak daha temkinliler, genellikle büyük ve karmaşık sistem sorunları var ve belirli bir liderlik gerektiren liderlik gerektiriyorlar.  Bu yüzden McDonald's ve Walmart gibi şirketler parmaklarını kriptoya daldırıyor, ancak hala gidecek bir yolu var.

İkinci olarak, pazarlamadaki çoğu dönüştürücü anlarda olduğu gibi, temel bir zorluk davranışsal bir sorundur: Müşterilerin/tüketicilerin bu ilk adımı atmasını nasıl sağlarız … O ilk işlemi yapmak için kafa karışıklığının, korkunun/güvensizliğin veya basit ataletin üstesinden gelmek için. Düşünün: İnternetin ilk günleri ve çevirmeli bağlantı için bir modem bağlanması; insanları çevrimiçi bankacılığı benimsemeye ve ilk faturalarını ödemeye veya ilk çeklerini elektronik olarak yatırmaya teşvik etmek; veya Apple, iPhone'un kamerasında bir QR okuyucu yapana kadar büyük bir aptallık olan QR kodları.

Ortak payda: Basitlik. Bu nedenle ana akım tüketicilerden sonsuz sayıda borsa, Metamask, Uniswap, sıcak ve soğuk cüzdanlar ve benzerlerinde gezinmelerini istemek uzun bir görevdir. Evet, erken benimseyenler gayet iyi durumda, ancak genel nüfusun toplam evreninin sadece bir kıymığı.

Kripto Para Birimi ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Markanın Yükselişi

Üçüncüsü, inovasyon, çözülmesi gereken sorunlar olduğu için gerçekleşir. Cypherpunks'tan günümüz evangelistlerine kadar, kripto şampiyonları mahremiyetin, ademi merkeziyetçiliğin ve paranın demokratikleşmesinin dünyayı nasıl değiştireceğinden bahsediyor. Pazarlamacılar için, şu ana kadar hakim olan konular birbiriyle ilişkilidir, ancak biraz daha mütevazıdır.

Örneğin, Lucidity ve Rebel AI (şimdi Logiq) gibi projeler, dijital pazarlamada bot güdümlü reklam sahtekarlığı sorununu çözmeyi teklif ediyor. Tarayıcı Brave ve buna karşılık gelen token BAT, web'de arama yaparken veri gizliliğini ele almayı vaat ediyor. AdsDax ve IBM, dijital pazarlama performansında daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık sağlamak için çalışıyor.Pazarlamada blok zinciri/kripto otoyoluna giden rampa, şu anda her yerde bulunabilir.

Ödemeler

Coinbase, Crypto.com, BlcokFi tarafından sunulanlar gibi kripto kredi kartlarının yükselişi ile… PayPal'da kripto ile ödeme yeteneği… Şimdi satın al, daha sonra öde (BNPL) platformları, Klarna gibi Safello'yu entegre ediyor. Stablecoin'lerin hakimiyeti, ödemeler kategorisinin hızla geliştiğini ve ürün ve hizmetlerin müşterileriyle nasıl etkileşim kurduğu üzerinde önemli bir etkisi olacağını söylemek güvenli.

Analitik

Veri analitiği, dijital pazarlama devriminin özüdür ve pazarlamacıların bundan yararlanma yeteneği, merkezi olmayan bir ekosistemde muazzam bir potansiyel gösterir. Chainlink gibi kehanetlerin, The Graph ve onChain analitiği gibi sorgulama araçlarının kullanım durumları, marka pazarlamacıları için potansiyellerinin yalnızca yüzeyini çizdi.

İçerik Oluşturma

İçerik oluşturucuların ve yayıncıların hakları, pazarlama ekosisteminde uzun zamandır önemli bir düğme olmuştur. Audius gibi projeler, merkezi olmayan bir defterin telif haklarını koruma, tüketicilere içerik için ödeme yapma ve içeriği tüketme ve içeriğin nasıl depolanıp dağıtıldığı konusunda daha fazla seçenek sunma konusunda nasıl ezber bozan bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

 

Sosyal Medya

 Twitter kısa süre önce, sosyal medya için merkezi olmayan bir standart için “BlueSky” keşfine öncülük edecek bir yönetici rolü duyurdu. Facebook'un Diem adlı kendi sabit para tabanlı dijital para birimini test ettiği iddia ediliyor. Sosyal medya ve içerik pazarlaması, tartışmasız, son beş yılda marka pazarlamasının başucu kitabının ön saflarında yer aldı; Bunun böyle kalmayacağına inanmak için çok az sebep var.

Sadakat

Sadakat/müşteri ilişkileri yönetimi programları, genellikle gerçek davranış değişikliğini motive etmek için bir ödül olarak sunmak için bir "para birimi" oluşturmakla mücadele etmek yerine yalnızca sapmayı savunmak için mücadele eder, Cryptibles ve Enjin gibi projelerin sunduğu NFT'lerde aşağı inmek için tamamen yeni bir yol bulacak. Ayrıca, deneyimler sadakat için imrenilen bir ödül olarak "malzemeleri" geride bırakırken, Microsoft tarafından sunulanlar gibi benzersiz deneyimlere "dijital biletler" için NFT'lerin vaadi, tahsil edilebilir ticaret ve açık artırmalar ve yüz yüze etkinlikleri dijital bir platforma bağlama yeteneği. Deneyim heyecan verici yeni bir sınırdır.

Oyunlaştırma

 Axie Infinity'nin etkileyici büyümesi, oyna-kazan oyun ve NFT'lerin potansiyelinin ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor. Axie bağımsız bir oyun olmasına rağmen, markaların kendi pazarlama stratejilerini yarı merkezi olmayan bir şekilde oyunlaştıracakları ve hatta kendi oyna-kazan oyunlarını yaratacakları bir geleceğin habercisidir.

İçerik markaları

 Bir ürünün/hizmetin üzerine inşa edildiği blok zincirinin, Visa veya Mastercard'ın veren bir bankanın kredi kartı için olduğu veya Intel'in Windows tabanlı bir bilgisayar için olduğu gibi bir “içerik markası” haline geleceği bir zaman gelecek mi? Flow tarafından desteklenen NBA Top Shot beğenilerini görecek miyiz? Tüm yatırımcıların kripto projelerine olan ilgisi göz önüne alındığında, bu tuhaf bir düşünce değil.

Geleceğe Bakmak: Metaverse

Tarih herhangi bir rehber ise, merkezi olmayan dijital gelecek, teknolojinin UX'i daha kolay ve daha sezgisel hale geldikçe, fayda daha belirgin ve derin hale geldikçe, benimseme arttıkça ve davranışsal engeller yavaş ama emin bir şekilde aşıldığından, pazarlamanın nasıl yapıldığını temelden değiştirecektir.

Bu nedenle, daha önce kullanıcı tarafından oluşturulan markanın (UGB) yükselişi için tezimi sunarken, şimdi geleceğe bakmak ve kişisel bir Web 3.0, merkezi olmayan tüketici topluluğunun resmini çizmek istiyorum.

 Yeni Bir Merkezi Olmayan İnternet veya Web 3.0 Mümkün Mü?

Şunu hayal edin: Web 3.0 sağlam bir şekilde yerinde ve blok zincir teknolojisi ve kripto her yerde. Düzenleme konusundaki savaşlar büyük ölçüde yapıldı. İşlem hızı, ölçeklenebilirlik ve esneklik artık sorgulanmıyor. Ve birkaç dalgalı birleştirilmiş proje, konsolidasyon ve kaçınılmaz bir sarsıntıdan sonra, her kategoride baskın projeler var.

Artık internetteki herkesin kişiselleştirilmiş meta veri deposunda bir blok zincirinde özel bir anahtarı var. Bu anahtar içinde kendi "özel evlerini" (istedikleri gibi adlandırabilecekleri) inşa edebiliyorlar. Erişimi kolay olan Metaverse House (MVH), evrensel cüzdanlarını kullanarak depolayabilecekleri, keşfedebilecekleri ve tedarik edebilecekleri yer olacak.

Mağaza

MVH'leri elektronik sağlık kayıtlarına ve yasal belgelerine, ilgi alanları ve tercihleri içeren profillere, NFT'lere (sanal duvarlarına "asabilecekleri") ve işlem geçmişlerine ev sahipliği yapacak. Herkese açık olmasını istedikleri öğelere bir gizlilik "görünüm anahtarı" kullanılarak erişilebilir. Diğer her şey özel ve güvenlidir.

Keşfetmek

Burada tüketiciler, reklam için hedeflenmeyi kabul ettikleri için kripto olarak ödeme alırlar. Örneğin, biri Nexium gibi bir markanın asit reflülerini nasıl ortadan kaldırabileceklerini söylemesini isterse, görünüm anahtarını kullanarak sağlık kayıtlarının tamamını veya bir kısmını herkese açık hale getirmeleri yeterli olacaktır. Reklam birimiyle açık bir şekilde etkileşime girdiklerinde, akıllı sözleşmelerinde belirtildiği gibi "ödüllerini" alacaklardır. Yeni bir araba araştırıyorlarsa ve bir markanın kendilerine bir şeyler göstermesini, teklifler göndermesini vb. isterlerse, genel anahtarlarını web sitesine bırakmaları yeterlidir ve işte! MVH'lerinde görünecek ve reklam veren, bir potansiyel müşteriyi bir karar hunisinden aşağı hareket ettirmede stratejik olarak etkili gördüğü için, söz konusu müşteri anahtarı iptal edene kadar görünmeye devam edecek.

Tüketiciler, bir sorunu neyin çözebileceğinin veya hayatlarına neyin değer katabileceğinin her zaman farkında olmadıkları için, Beni Şaşırt seçeneğini seçecekler! Bunun için reklam verenlerin bir prim ödemesi gerekecek - bu da, herkesin erişebileceği profilleri ve işlem geçmişlerini analiz eden AI/tahmini modellemeyi kullanarak, kimi hedeflediklerini daha az değil, daha seçici olmaları gerektiği anlamına geliyor.

Ve bu zamana kadar, neredeyse tüm reklamlar adreslenebilir olacağından, insanların gerçekten istediklerini, istedikleri zaman sunma yeteneği derin olacaktır.

Yeni endüstri, Yeni kurallar: Metaverse'i Önyargısız İnşa Etmek

İnsanlar içerik tükettiğinde  ister video akışı, ister çevrimiçi bir makale veya podcast olsun ,bunun için evrensel cüzdanlarını kullanarak ödeme yapacaklar. Unutmayın Aylık bir abonelik olmayacak. Bir seçeneğiniz olacak: Sitede geçirilen süreye, erişilen bireysel içeriğe veya yayıncının müşterilerine sunmak istediği diğer düzenlemelere göre. Aylık büyük parçalar yerine, çok küçük lokmalık ödemeler olacak.

MVH zincirleri, birden fazla site ve hizmet arasındaki işlemleri zaman damgası ile işaretlediğinden, yeni bir tür sadakat programı düşünülebilir - gerçekten küresel ölçekte bir sektörler arası markalar ailesinin bir araya gelerek Upromise gibi bir şey yaratabileceği ve Plenti asla çekemezdi.

Otomatik Sigortaya Mı İhtiyacınız Var?

Geico, Progressive veya State Farm gibi bir sigortacıdan almak yerine, diğerleriyle eşler arası bir şekilde bağlantı kuracaksınız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ