Şüphesiz bundan 6-7 yıl önce Bitcoin almak yada depolamak için fazlaca alternatifimiz yoktu. Fakat Bitcoin'in günden güne artan popülaritesi kendine özgü bir piyasa oluşturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Mining cihazlarından tutun her geçen gün sayısı artan kripto para borsalarına ve tabi ki bu yatırımlarınızı saklamanız için oluşturulan hardware cüzdanlara kadar.

Kripto değerlerinizi saklamanızın bir çok yolu var. Çok önermesem de bunun en kolay ve pratik yolu borsalarda tutmaktır. Her zaman bir çalınma ve iflas durumunu göz önünde bulundurmalısınız elbette. Çünkü borsalarda tuttuğunuz kripto değerler sizin değil borsalarındır.

Kimisi ise  dijital paralarını bir yazılım veya masaüstü cüzdanında tutmakla yetiniyor. Bu işlemin güvenli olduğunu söyleyebiliriz ancak bu sefer de Private Keyinizin güvenlice saklanması büyük önem arz ediyor. Ancak daha da güvende olmak isteyenler ise  farklı  alternatifler tercih ediyor. Ve uzun vadede en güvenli cüzdanların hardware cüzdanlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Eğer uzun süreli saklamak istiyorsanız ya da daha güvende hissetmek için bir kağıt cüzdan veya bir donanım cüzdan kullanmanız tavsiye edilebilir.

Donanım (Hardware) cüzdanlar kripto para birimlerini depolamak için üretilmiş cüzdanlardır. Yazılım cüzdanlardan daha da yüksek güvenlik kapasitesine sahiptir. Varlıklarınız dolandırıcılık yada hacklenme gibi tehditlere karşı neredeyse tam güvenli olarak korunur ve donanım cüzdanınız çalınsa da birisi  hackleme girişiminde bulunsa dahi  kripto paralarınız güvenle korunur.

Bunun nedeni, kimsenin pin kodunuzu bilmeden fonlarınıza erişememesidir. Şimdiye kadar kimse, bir donanım cüzdanından hırsızlık veya kaybolma vakası iddasında bulunmadı. Aşağıdaki sizin için piyasadaki en iyi Donanım Cüzdanlarını listeleyeceğim.

Ledger Nano S

Ledger Nano S , Fransa merkezli bir girişim şirketi olan LedgerWallet tarafından üretilmiştir. Ürün, şık ve estetik bir tasarıma ve kullanımı kolay bir OLED arayüzüne sahiptir.

Desteklenen Koinler

Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, Ripple ve Komodo

Ark PoSW ERC20 tokenleri ve  Litecoin, Dogecoin, Zcash, Dash ve Stratis


Trezor

Trezor'un donanım cüzdanı piyasadaki en eski cüzdanlardan biridir. SatoshiLabs tarafından yaratıldı ve dünyanın ilk güvenli donanım cüzdanı olarak kabul edildi. Trezor genel olarak  kullanımı kolay bir arayüze sahip ve ayrıca OLED ekranı ile hesap makinesine benzerlik taşımaktadır.

Desteklenen Koinler

Bitcoin Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Namecoin, Dogecoin Dash ve Zcash ve Ethereum tabanlı koinleri MyEtherWallet üzerinden saklamaya uygundur.


KeepKey

KeepKey, cebinizde taşımak biraz rahatsızlıktan verebilecek powerbank büyüklüğünde  (Nano ve Tezor'dan yaklaşık iki kat daha büyük) güzel bir tasarıma sahip bir donanım cüzdandır.

Diğer cihazlarda olduğu gibi burada da pin kodu yardımı ile cihazımıza erişiyoruz.
Şuanda kripto para piyasasında aldığı eleştiriler yüzünden kötü günler geçiriyor diyebiliriz. Hali hazırda altı para birimini destekliyor: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Namecoin, Dogecoin, Dash ve Testnet. KeepKey 99 dolara satın alınabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ