En son Dünya Bankası Küresel Mali Endeks araştırmasının bulgularına göre, 2011 ve 2021 yılları arasında banka hesaplarına sahip dünya yetişkin nüfusunun payı %51'den %76'ya yükseldi.

Bununla birlikte, yaklaşık 1,4 milyar yetişkin, banka hesabı açmak için gereken paraya veya kimliğe sahip olmadığı için hala banka bir hesabına sahip değil.

Mobil Para, Sahra Altı Afrika'da Finansal Dışlama Açığını Daraltıyor

2021 Küresel Finans Endeksi (Findex) araştırmasının bulgularına göre, dünyanın banka hesabı olan yetişkin nüfusunun yüzdesi, 2011'de kaydedilen %51'den %50'lik bir artışla %76'ya yükseldi. Ortalama hesap sahipliği oranı 2017 ile 2021 arasındaki dönemde 8 puan artarak %63'ten %71'e yükseldi.

Geçmişte büyümenin çoğunu Çin ve Hindistan oluştursa da, en son anket raporu, "hesap sahipliğindeki son büyümenin düzinelerce gelişmekte olan ekonomide yaygın olduğunu" belirtiyor.

Banka hesabı olmayan yetişkinlerin önemli bir bölümünün bulunduğu Sahra Altı Afrika ile ilgili olarak, anket bulguları “yetişkinlerin yüzde 55'inin bir hesabı olduğunu ve yetişkinlerin yüzde 33'ünün mobil para hesabı olduğunu” gösteriyor. Ankete göre bu, "dünyadaki herhangi bir bölgenin en büyük payı ve mobil para hesabı sahipliğinin yüzde 10'luk küresel ortalamasından üç kat daha fazla."

Aynı bölge, yetişkinlerin daha büyük bir bölümünün “banka veya başka bir finansal kurum hesabı yerine yalnızca mobil para hesabına sahip olduğu” 11 ekonomiye de ev sahipliği yapıyor. Anket raporuna göre, banka hesabı olmayan yetişkinlere yardım etmenin yanı sıra mobil para, marjinal gruplara daha iyi hizmet etme fırsatları yaratmış olabilir.

Altyapıyı Etkinleştirmenin Önemli Bir Rolü Var

Yine de cesaret verici bulgulara rağmen, anket çalışması, dünya yetişkin nüfusunun 1,4 milyar kadarının hala bankasız olduğunu ortaya koydu. Bu duruma gerekçe olarak parasızlık, en yakın finans kuruluşuna uzaklık ve hesap açmak için gerekli kimlik belgelerinin olmaması gibi sebepler sıralanıyor.

Bununla birlikte anket raporunda, yüz milyonlarca yetişkinin banka hesabı açmasını engelleyen engellerin, olanak sağlayan altyapı kullanıma sunulduğunda aşılabileceği sonucuna varılıyor.

“Altyapıyı etkinleştirmenin önemli bir rolü var. Örneğin, güvenilir kimlik sistemlerine ve cep telefonlarına kapsayıcı erişimi artırmaya yönelik küresel çabalar, ulaşılması zor popülasyonlar için hesap sahipliğini artırmak için kullanılabilir” diyor anket raporunun bir özeti.

Buna ek olarak özet, banka hesabı olmayan yetişkinlerin sayısını daha da azaltmayı amaçlayan herhangi bir çabadaki "baş aktörlerin", "güvenli, uygun fiyatlı ve kullanışlı ürün ve işlevlerin herkes tarafından erişilebilir ve erişilebilir olmasını sağlamak için düzenlemelere ve yönetişime yatırım yapması gerektiğini" iddia ediyor. 

Anket raporu, daha önce diğer birçok rapor ve çalışmada olduğu gibi, Covid-19 pandemisinin patlak vermesinin dijital ödemelerin benimsenmesi ve kullanılmasındaki büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olduğu sonucuna vardı. Rapor, bu iddiayı desteklemek için, insan hareketi kısıtlamalarının 80 milyondan fazla yetişkini ilk kez dijital tüccar ödemesi yapmaya zorladığı Hindistan'a işaret ediyor. Eğilim, diğer gelişmekte olan ekonomiler için de izlenecek gibi görünüyor. Çin hariç, "[gelişmekte olan ekonomilerdeki] yetişkinlerin yüzde 20'si 2021'de dijital tüccar ödemesi yaptı."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ