IBM Endonezya, Endonezya Gümrük ve Tüketim Genel Müdürlüğü'nün blockchain tabanlı nakliye platformu TradeLens'i kullanmaya başladığını açıkladı.

Endonezya Gümrükleri, IBM’in Blockchain Tedarik Zinciri Platformuna Katıldı

IBM Endonezya, Endonezya Gümrük ve Tüketim Genel Müdürlüğü'nün blockchain tabanlı nakliye platformu TradeLens'i kullanmaya başladığını açıkladı.

Haberler birkaç ay süren platform uygulamalarının ardından geldi ve Endonezya Gümrük ve Tüketim Departmanı geçen yılın sonlarında TradeLens konsorsiyumuna katılacağını açıkladı.

Duyuru, Endonezya'nın gümrük departmanının, diğer üyelerin Tayland, Azerbaycan ve Kanada gümrük yetkililerini de içeren TradeLens konsorsiyumuna katılan 11. devlet kurumu haline geldiğini gördü.

IMB Endonezya başkan direktörü Tan Wijaya, Endonezya'nın gümrük departmanı ile ortaklığın “tüm lojistik ekosistemindeki tüm paydaşlara fayda sağlayacağı ve ticaretin genel modernizasyonunu teşvik edeceği” beklentisini dile getirdi.

TradeLense Haftalık 10 Milyon Durum Kaydeder

TradeLens platformu, izin verilen bir blok zinciri kullanarak tedarik zinciri verilerinin değişmez bir şekilde izlenmesine ve yayınlanmasına izin veren API'ler sağlıyor. Şirketin belirttiği amaç, daha hızlı ticaret ve gümrük doğrulamasını kolaylaştırmak ve kağıt bazlı süreçleri ortadan kaldırmaktır.

IBM, Ağustos 2018 boyunca Danimarka nakliye devi Maersk ile ortaklaşa TradeLens'i başlattı. Bu ayın başlarında Maersk, her hafta 10 milyon tedarik zinciri etkinliğinin TradeLens'te takip edildiğini tahmin etti.

Şubat ayı başında ABD Federal Denizcilik Komisyonu, ABD merkezli TradeLense konsorsiyumunun beş üyesine Amerikan tedarik zinciri durumlarıyla ilgili verileri paylaşmak için antitröst muafiyeti sağladı ve beş taraf arasında 6 Şubat'ta yürürlüğe giren bir anlaşma yapıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ