2022 kripto kışına rağmen, yeni yatırımcılar Endonezya'nın kripto pazarına yatırım yapmaya devam ediyor.

 Endonezya Hükümeti 300 Milyon Kişi İçin Düzenlenmiş Bitcoin Borsasını Başlatacak

2022 kripto kışına rağmen, yeni yatırımcılar Endonezya'nın kripto pazarına yatırım yapmaya devam ediyor.
Bu arada Endonezya, Ocak 2022'den bu yana kripto alanındaki olayları takiben geçen Ekim ayında kripto düzenleyici politikalarını sıkılaştırdı.

Endonezya makamları, şimdi kripto düzenlemelerini içerecek olan finans sektörü düzenlemelerinde reform yapıyor. Sonuç olarak, ülkenin finansal hizmetler otoritesi (FSA) kripto varlık ticaretini denetlemeye başlayacak. Bu mali düzenleme reformundan önce, emtia vadeli işlemleri ticaret düzenleyici kurumu (Bappebti), Endonezya'daki kripto ticareti üzerinde gözetim işlevleri yerine getirdi.

Ancak reformun uygulanması, FSA'nın artık Bappebti'nin sorumluluklarını devralacağı anlamına geliyor. Değişiklikleri kabul eden Bappebti başkanı Didid Noordiatmoko, FSA'nın yalnızca önümüzdeki 24 ay boyunca kripto varlık ticaretini denetleyeceğini belirtti. Bappebti'nin kripto borsalarında alınıp satılmaması gerektiğini belirlemek için 151 varlığı ve on yerel parayı analiz ettiğini de sözlerine ekledi.

Endonezya borsalarında ticaret için 383'ten fazla dijital varlık ve on yerel madeni para mevcuttur. Endonezya'nın kripto ekosistemi, kripto kışına rağmen yükselmeye devam ediyor.

Endonezya'nın Kripto Pazarında Yeni Yatırımcılar

Çeşitli zincir üstü ölçümler, Ocak ve Kasım 2022 arasında Endonezya'nın kripto pazarında 16 milyon kripto yatırımcısı olduğunu gösteriyor. Rakam, 2021 rakamlarına göre 11,2 milyon artışı temsil ediyor. Ancak kripto ticaret hacmi 2022'de 2021'e göre düşüş yaşadı.

2021'de Endonezya'daki kripto ticaret hacmi, 2022'deki 300 trilyon Rupiah'a kıyasla 859 trilyon Rupiah oldu. Ayrıca, Endonezya'da son iki yılda kripto sahibi ve borsa sayısında hızlı bir artış oldu. Örneğin, Endonezya'nın en büyük kripto borsalarından biri olan Indodax'taki kullanıcılar, 2021 verilerine göre yüzde 100'ün üzerinde bir artışla geçen yıl 5 milyona ulaştı.

Benzer şekilde, borsanın web sitesindeki verilere göre, son iki yılda Tokocrypto'daki (Endonezya'daki bir başka popüler kripto borsası) kullanıcı sayısında sekiz kat artış oldu. Ancak, Tokocrypto'nun kullanıcı tabanındaki hızlı büyüme, ülkenin mobil uygulama kullanımındaki hızlı artışından kaynaklanıyor olabilir. Endonezyalılar, endüstri analistlerinin ülkenin yasal ödeme aracı (Rupiah) ile dijital varlıklar arasındaki üstünlükle ilgili endişelerine rağmen kripto varlıklarını benimsedi.

Bununla birlikte, Endonezya yetkilileri, dijital varlıkları finansal menkul kıymetler olarak tanıyan yasa tasarısını onayladı.

Endonezya'nın Katı Kripto Politikaları

Bu arada Endonezya, Ocak 2022'den bu yana kripto alanındaki olayların ardından geçen Ekim ayında kripto düzenleme politikalarını sıkılaştırdı. İlk olarak, hükümet kripto borsaları için lisans verilmesini süresiz olarak yasakladı. Endonezya, güneydoğu Asya tarafından sıkılaştırılan kripto düzenlemelerinin ardından finans sektörü için düzenlemeler reformuna başladı.

Eylül 2022'de bir Reuters raporu, ülkenin ticaret bakanlığının kripto para borsası kurallarını değiştirmeyi planladığını belirtti. Böyle bir değişiklik, herhangi bir Endonezya kripto borsasının komisyon üyelerinin ve yönetim kurullarının en az yüzde 65'inin vatandaş olması gerektiği olacaktır. Ancak Noordiatmoko, böyle bir kuralın getirilmesinin, özellikle kaçınılmaz kriz dönemlerinde bu tür kripto şirketlerinin üst düzey ve deneyimli yönetimini engelleyeceğini söyleyerek rapora yorum yaptı.

Yine de, Noordiatmoko'nun yorumları Endonezyalı yetkilileri planlarına devam etmekten caydırmayacak. Ticaret bakan yardımcısı Jerry Sambuaga, üç ay önceki bir parlamento duruşmasının ardından gazetecilere, yasanın bu yıl da yürürlüğe gireceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ