Endonezya Merkez Bankası, böyle bir ihale yapıp yapmamayı düşünürken kripto para birimleriyle "mücadele etmek" için Rupiahın dijital bir biçimini istiyor.

Endonezya Merkez Bankası, böyle bir ihale yapıp yapmamayı düşünürken kripto para birimleriyle "mücadele etmek" için Rupiahın dijital bir biçimini istiyor.

Endonezya Merkez Bankası, Rupiahın Dijital Bir Formunu İstiyor

Endonezya Merkez Bankası, bir Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) çıkarma planlarını duyurdu .CBDC'ye doğru bir hareket olduğunu gösteren en son küresel merkez bankası oldu.

Bloomberg raporuna göre , Endonezya Merkez Bankası, böyle bir ihaleyi yapıp yapmamayı düşünürken, kripto para birimleriyle “mücadele etmek” için Rupiahın dijital bir formunu istiyor, dedi. Merkez Bankasında Başkan Yardımcısı Juda Agung, kripto varlıkların emtia vadeli işlemleriyle birlikte alınıp satıldığını ve finansal sistem üzerinde önemli bir etkisi olmasına rağmen Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlendiğini söyledi.

Bank Indonesia, Yılın Başından Beri Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimini Düşünüyor

Agung Salı günü yaptığı açıklamada, "Bir CBDC, kriptoyla savaşmanın araçlarından biri olacaktır" dedi. “İnsanların CBDC'yi kriptodan daha güvenilir bulacağını varsayıyoruz. Merkez bankasının kripto varlıklarına karşı temkinli olması, onlara yatırım yapan milyonlarca Endonezyalının ikilemine katkıda bulunabilir. CBDC, finansal işlemlerde kripto kullanımını ele alma çabasının bir parçası olacaktır.”

Hükümet, Bu Yıl En Kısa Sürede Özel Bir Kripto Borsası Kurma Planlarını Sürdürüyor

 Endonezya hükümeti, bu yıl en kısa sürede özel bir kripto borsası kurma planlarını sürdürüyor. Ticaret bakanlığına göre, Temmuz ayı itibarıyla kripto varlıklarına 7,4 milyon kadar Endonezyalı, geçen yıla göre iki katına çıkarak yatırım yapılırken, işlem değeri 478,5 trilyon rupiye (33 milyar $) yükseldi. Ülkelerdeki hükümetler aktif olarak kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. Daha önce bildirildiği gibi, Hindistan hükümeti de gelecek yıl CBDC'sini başlatmayı ve diğer tüm kripto para birimlerini düzenlemeyi düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ