Endonezya Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma planlarını duyurdu ve CBDC'ye doğru bir hareket gösteren en son küresel merkez bankası oldu.

Endonezya, Ulusal Dijital Para Birimi  İçin Planlarını Açıkladı

Endonezya Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma planlarını duyurdu ve CBDC'ye doğru bir hareket gösteren en son küresel merkez bankası oldu.

Endonezya Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma planlarını açıkladı. Merkez bankası, ulusal dijital para birimleri üzerinde çalışan diğer büyük merkez bankalarının listesine katıldı. Endonezya Merkez Bankası başkanı Perry Warjiyo geçtiğimiz günlerde ülkedeki dijital ödeme çözümlerinin artan alımının ortasında dijital bir rupi başlatma planlarını duyurdu.

Rupiah, Endonezya'daki Tek Yasal Para Birimi Olmaya Devam Edecek

Merkez Bankası Başkanı, Rupiahın ülkedeki tek yasal para birimi olarak kalacağını kaydetti. Merkez Bankası Başkanı , bankanın önerilen dijital rupiyi aynı şekilde düzenleyeceğini söyledi.Hem kart hem de nakit işlemlerde. Merkez bankası, finansal altyapının hazırlığı ile ilgili sorunları ele alırken dijital para biriminin faydalarını ve ödeme sistemleri ve daha geniş para sistemi üzerindeki zincirleme etkisini incelemeye odaklandı. Ülkelerdeki merkez bankaları şu anda ulusal dijital para birimleri üzerinde belirli bir kapasitede çalışıyorlar.

Endonezya'da Dijital Bankacılık İşlemleri % 60 Arttı

Endonezya'daki dijital bankacılık işlemleri, dijital para birimlerine artan ilginin arka planında dijital para biriminin çıkarılmasıyla yıllık  %60'ın üzerinde arttı. Endonezya Bankası henüz planlarını onaylayan resmi bir açıklama yayınlamadı, ancak dijital bir rupinin nihai olarak yayınlanması için hazırlıkların sürdüğünü kaydetti: “BI şu anda Endonezya ödeme sistemleri planı 2025'in bir parçası olarak dijital dönüşüme odaklanıyor.” Haber, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Düzenleme Kurumu tarafından ileri sürülen dijital para birimi işlem vergisi planlarının yanı sıra, dijital para biriminden elde edilen sermaye kazançlarını vergilendirme planlarının sürdüğüne dair Endonezya mali düzenleyicisinin geçen hafta yaptığı duyuruyu takip ediyor.

Bilindiği üzere artık ülkeler kendi dijital para birimlerini çıkarmak için hazırlık yapıyorlar. Bu noktada özellikle Çin'in yapmış olduğu çalışmalar neticesinde önde olduğu belirtiliyor. Çin haricinde de Almanya ve Fransa gibi ülkeler de kendi dijital para birimlerini çıkarmak için harekete geçmiş durumdalar. Önümüzdeki yıllar büyük bir ihtimalle ülkeler arasında dijital para birimlerine yönelik olarak atılan adımların farklı mücadelesine tanıklık edebilir. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ