Salı günü, Endonezya Finansal Hizmetler Otoritesi (OJK), Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisinde kripto ticaretinde yaşanan patlama nedeniyle finans firmalarının kripto para satışları teklif etmesine ve kolaylaştırmasına izin verilmediği konusunda u

Salı günü, Endonezya Finansal Hizmetler Otoritesi (OJK), Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisinde kripto ticaretinde yaşanan patlama nedeniyle finans firmalarının kripto para satışları teklif etmesine ve kolaylaştırmasına izin verilmediği konusunda uyardı. Düzenleyici Instagram'da yayınlanan bir açıklamada, "OJK, finansal hizmet kurumlarının kripto varlık ticaretini kullanmasını, pazarlamasını veya kolaylaştırmasını kesinlikle yasakladı" dedi.

Mali Düzenleyici, Kripto Para Satın Alan Kişilerin Riskleri Tam Olarak Anlamaları Gerektiği Konusunda Uyardı

Endonezya Mali Hizmet Kurumu, kripto varlıklarının değerinin sıklıkla dalgalandığı ve kripto para birimleri satın alan kişilerin riskleri tam olarak anlamaları gerektiği konusunda uyardı. Açıklamaya girmeden, “Lütfen kripto yatırımlarında Ponzi şeması dolandırıcılığı iddialarına dikkat edin” diye ekledi. Uyarı, Tayland ve Singapur Merkez Bankalarının benzer endişelerini takip ediyor. Medyada Ticaret Bakanlığı verilerine dayandırılan haberlere göre, Endonezya'da kripto ticareti yükseliyor ve toplam 2021 işlemi 2020'de sadece 60 trilyon Rupiye ‘den 859 trilyon Rupi ‘ye (59.83 milyar $) ulaştı. Endonezya, Emtia Borsasında kripto varlıklarının satışına izin veriyor ve ticaret, OJK tarafından değil, Ticaret Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Düzenleme Kurumu tarafından denetleniyor.

Binance, Endonezya'da Bir Kripto Borsası Başlatmayı Planlıyor

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası Binance'in Endonezya'nın en zengin ailesi Hartonos ile bir kripto borsası açmak için görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Bloomberg'de yayınlanan bir rapora göre Binance Holdings Ltd., milyarder kardeşler Budi ve Michael Hartonos tarafından kontrol edilen PT Bank Central Asia (BCA) ve Endonezya'nın en büyük devlete ait telekom şirketi PT Telkom Endonezya ile bir kripto girişimini sonuçlandırmak istiyor. BCA, ayrı bir ticari kuruluş kullanarak ortaklığa girebilir ve ortaklığın şartları, kesinleşme anında değişebilir. Kesinleşirse Endonezya'daki Binance için ikinci kripto girişimi olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ