Ülkenin enerji bakanı, elektrik talebinde öngörülen artıştan endişe duyan İsveç hükümetinin kripto madenciliğine sırt çevirebileceğini belirtti.

Enerji Bakanı, İsveç

Kripto Madencileri İsveç'in Ucuz Yeşil Enerjisine Erişmekte Zorlanabilir

Diğer sektörlerde artan enerji ihtiyaçları tahminlerinin ortasında İsveç, kripto para madenciliğine karşı tutumunu değiştirebilir. Yakın tarihli bir röportajda, Enerji Bakanı Khashayar Farmanbar, İsveç ekonomisinin “bir yönetim döneminden, tüm imalat sanayimizin elektriklenmeye çalıştığı aşırı bir genişlemeye” geçtiğini belirtti. Bloomberg tarafından alıntılanan yetkili şunları söyledi:

Dürüst olmak gerekirse, bitcoin'den daha faydalı şeyler için enerjiye ihtiyacımız var.

Temiz ve düşük maliyetli elektrik sağlayan hidro rezervuarları ve rüzgar parkları ile İsveç, birçok bitcoin madencisini kendine çekti ve kripto para basma endüstrisi, Avrupa'nın en büyük olmasa da en büyüklerinden biri haline geldi. Bununla birlikte, artan güç tüketiminden endişe duyan Stockholm'deki hükümet, İsveç Enerji Ajansı'nı özellikle kripto madenciliği olmak üzere dijital alandaki enerji kullanımını tahmin etmekle görevlendirdi.

Madencilik çiftliklerinin yeri büyük ölçüde ucuz elektriğin mevcudiyeti ile belirlenirken, operatörlerinin karı büyük ölçüde kripto varlıklarının fiyatlarına bağlı. Sipariş edilen incelemeden elde edilen sonuçların, bu koşullardan ilkini daha da kötüleştirmesi muhtemeldir ve kripto piyasasındaki gerileme diğerini zaten etkilemiştir.

Farmanbar, hükümetin madenciliği kısıtlamak için ne gibi önlemler alabileceğini açıklamaktan kaçındı, ancak iki seçenek tartışıldı. Biri, güçlü kullanıcıların ağa bağlanma sırasını değiştirmek, çok sayıda iş yaratmak gibi muhtemelen topluma daha fazla fayda sağlayanlara öncelik vermek.

Diğer olası hareket, şu anda tüm veri merkezlerinin yararlandığı tercihli vergi muamelesinin kapsamını sınırlamaktır. Argüman, bu teşvikin amaçlanan amacının kripto madenciliği işletmelerini değil, Microsoft ve Facebook gibi çok uluslu şirketleri çekmek olduğu yönündeydi.

Mevcut vergi indirimlerinin, ilk etapta çekmeyi amaçladıkları faaliyetlere odaklanması gerektiğini düşünüyorum. Kripto para birimlerinin madenciliği daha tartışmalıdır.

Yetkililere Kripto Madenciliği Gibi Yenilikçi Teknolojiler Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmeleri Tavsiye Edildi

İsveç Blockchain Derneği'ne başkanlık eden Sukesh Kumar Tedla, “Bence kripto para birimi ve genel olarak blockchain hakkında güçlü fikirleri olan enerji bakanı da dahil olmak üzere birçok kamu görevlisinin daha fazla eğitime ve farkındalığa ihtiyacı var” dedi. Kripto madenciliğinin çok fazla enerji kullandığını kabul etti, ancak diğer birçok yenilikçi teknolojinin de öyle olduğuna dikkat çekti.

İsveç'teki bitcoin madenciliğinin geleceği konusundaki tartışmanın son bölümü, geçen yıl İsveç'in finansal hizmetler ve çevre koruma kurumlarının yöneticilerinin Avrupa Birliği'nde enerji yoğun çalışma kanıtı (PoW) madenciliği için bir yasak önermesinden sonra geldi.

İklim geçişi hedeflerine yönelik iddia edilen tehdidi ortadan kaldırma çağrıları Almanya, İspanya ve Norveç de dahil olmak üzere diğer AB ülkelerindeki yetkililer tarafından desteklendi. Bununla birlikte, PoW madenciliğini yasaklama önerisi, AB kurumları tarafından kabul edilen kapsamlı Kripto Varlıklarda Piyasalar ( MiCA ) düzenleyici paketinin taslağından çıkarıldı. Kıtanın kripto topluluğuna göre tartışmalı metin bir Bitcoin yasağı anlamına geliyordu.

Örneğin, kripto madenciliğini engellemekten faydalanmayı umanlar arasında İsveç çelik endüstrisinden şirketler var. Örneğin, SSAB fosilsiz bir üretim organize etmeyi planlıyor ve şu anda yaptıkları gibi, şebeke operatörlerinin kullanıcıları ilk gelene ilk hizmet esasına göre bağlamak yerine endüstriyel projelere kendi öncelikleri gibi öncelik vermeleri konusunda ısrar ediyor. SSAB'nin enerji başkanı Tomas Hirsch, "İsveç'in karbondioksit emisyonlarını %10 oranında azaltabiliriz," diye ısrar etti.

“Örneğin, fosilsiz çelik yapmak için kullanabileceğimiz zaman, gücü kullanmamız gereken şey bitcoin madenciliği mi? Serbest piyasada tamamen önemsiz bir şey değil” diyen Bakan Farmanbar, beklenen darboğazlar karşısında İsveç'in enerjisini mümkün olan en iyi şekilde kullanıp kullanmadığına bakması gerektiğini kaydetti. Açıklaması, onun gibi politikacıların kendilerini küresel ısınmayla mücadele etmek için artan bir baskı altında buldukları sırada geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ