ABD ekonomisinde enflasyonun Perşembe günü rakamların rapor edildiği 2018'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşacağı tahmin edilmekte. Mal ve hizmet maliyetlerini ölçen Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) % 2'den fazla artması beklenmekte.

Enflasyon 2018

ABD ekonomisinde enflasyonun Perşembe günü rakamların rapor edildiği 2018'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşacağı tahmin edilmekte. Mal ve hizmet maliyetlerini ölçen Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) % 2'den fazla artması beklenmekte. Bitcoin’in toplam arzı da yarılanma nedeniyle azalmak üzere.

Enflasyon, ekonomik istikrarı değerlendirirken önemli bir istatistiktir. Ekonomi büyüdükçe, enflasyon paranın nereden geldiğini gösteren bir çek ve dengeyi temsil eder.

Ekonomik büyüme arttığında, buna karşılık gelen enflasyon artışı, büyümeye yönelik fonların merkez bankası politikalarının bir sonucu olduğu anlamına gelebilir. Merkez bankası piyasaya likidite enjekte ederken, piyasa da büyüme görse bile enflasyon büyüyor. Başka bir deyişle, dolar eskisi kadar güçlenmiyor.

Federal Rezerv (Fed), piyasadaki likidite miktarını düzenlemekten sorumludur. Bu genellikle faiz oranlarının sabitlenmesi, niceliksel genişleme ve diğer tedbirleri içeren bir dizi finansal araçla gerçekleştirilir.

Yüksek bir enflasyon rakamı, Fed'in piyasaya çok fazla likiditeye izin verdiğini göstermekte. Bu, belirgin bir ekonomik dalgalanma ile sonuçlanabilir (hisse senetlerinin mevcut tüm zamanların en yüksek seviyelerine tanık olun), finansal büyümenin gerçek değeri göründüğünden daha küçüktür.

Bitcoin enflasyonu

Buna karşılık, Bitcoin’in arzı önümüzdeki aylarda azalıyor. Yerleşik arz azaltma, “yarılanma” şeklindedir - üretilen her blok için madenci ödüllerinin azaltılması olarak ifade ediliyor.

Düzenli aralıklarla Bitcoin tedarikini azaltarak, koinin dahili bir enflasyon kontrolü bulunuyor. Arzı artırmak ve böylece değeri azaltmak yerine, Bitcoin’in arzı otomatik olarak azalır ve bu da değerdeki olası bir artışa karşılık gelir.

Ayrıca, alıcılar Bitcoin'de stok yaparken pazarda likit olan Bitcoin miktarı da azalır. Bu, arzın azalmasıyla birlikte daha güçlü bir talep eğrisiyle sonuçlanır - fiyat artışları için bir reçete haline gelir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ