KuCoin'in ülkedeki kripto kullanıcılarına ilişkin son raporuna göre, Türkiye'nin yetişkin nüfusu, hızlı enflasyon ve devalüasyon karşısında servetlerini ve birikimlerini korumak için giderek daha fazla kripto para birimlerine yöneliyor.

Enflasyon Endişeleri Artarken Türkiye

KuCoin'in ülkedeki kripto kullanıcılarına ilişkin son raporuna göre, Türkiye'nin yetişkin nüfusu, hızlı enflasyon ve devalüasyon karşısında servetlerini ve birikimlerini korumak için giderek daha fazla kripto para birimlerine yöneliyor.

Kripto Benimseme Artıyor

Mayıs 2023'te yapılan anket, 18-60 yaş arasındaki Türk yetişkinlerin %52'sinin kripto para birimlerine giriş yaptığını ortaya koyuyor. Bu oran, Kasım 2021'de kaydedilen %40'lık orana kıyasla %12'lik önemli bir artışa işaret ediyor. Bu artış özellikle genç kadınlar arasında öne çıkarken, kadın kripto yatırımcılarının %47'si 18-30 yaş aralığında yer alıyor.

Enflasyon Kripto Yatırımını Teşvik Ediyor

Aynı dönemde Türk Lirası ABD Doları karşısında %50'nin üzerinde değer kaybederken, kripto para birimleri enflasyona karşı bir sığınak olarak ortaya çıktı. Katılımcıların üçte birinden fazlası varlıklarının değerini korumak için kripto paralara yöneldiklerini belirtmiştir.

Tercih Edilen Kripto Yatırımları

Anketin bulgularına göre Bitcoin, tüm kripto yatırımcılarının %71'inin ilgisini çekerek en çok tercih edilen kripto para birimi yatırımı olarak öne çıkıyor. Ethereum %45 ile ikinci sırada yer alırken, onu %33 ile sabit coinler takip ediyor. Araştırma ayrıca, özellikle 31 ila 44 yaş arasındaki yatırımcılar arasında NFT'lere, Metaverse'e ve meme token'lara artan bir ilginin olduğunu vurguluyor.

Yatırım Hedefleri

Katılımcıların %58'i kripto para yatırımlarının uzun vadeli servet yaratmayı amaçladığını ifade ederken, %37'si varlıklarının değerini korumak için kripto paralara yöneliyor. Buna ek olarak, katılımcıların %25'i portföylerini çeşitlendirmek veya riski azaltmak için kripto kullanıyor.

Çeşitli Kullanım Alanları

Türk kripto kullanıcılarının %70 gibi önemli bir çoğunluğu kripto paraları alım satım amacıyla kullanmaktadır ve bu da bir yatırım aracı olarak kriptoya olan ilginin altını çizmektedir. Bu arada, %22'si Değiştirilemez Token'lara (NFT'ler) yatırım yapmak için kripto para birimlerini kullanırken, %19'u HODLing ve proof-of-stake blok zincirlerinde stake etme ile uğraşmaktadır.

Anket ayrıca, katılımcıların %14'ünün hediye vermek için kripto para kullandığını ortaya koyarak, değer aktarma aracı olarak artan kabulünü göstermektedir. Ek olarak, katılımcıların %13'ü geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı işlem gerçekleştirmesi nedeniyle kriptoyu eşler arası para transferleri ve sınır ötesi havaleler için kullanmaktadır.

Ayrıca, katılımcıların yaklaşık %8'i kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapmak için kripto kullandığını bildirerek, kripto paranın hayırseverlik amaçlı kullanımındaki artış eğiliminin ve olumlu küresel etki potansiyelinin altını çizmiştir.

Kripto Paranın Genişleyen Rolü

Bu veriler toplu olarak, Türkiye'deki farklı yaş gruplarında kripto para biriminin çeşitli uygulamalarına ilişkin canlı bir tablo çizmektedir. Vatandaşlar ekonomik belirsizliklerin ortasında dijital varlıklara giderek daha fazla yönelirken, kripto para birimlerinin artan kabulünü ve günlük yaşamın çeşitli yönlerine entegrasyonunu vurgulamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ