Büyük CPU'nun EOS ağında çökmesinden iki hafta sonra Block.one’un CTO'su Daniel Larimer, sorunun köklerini ve bir çıkış yolunu açıkladı.

EOS.IO Blockchain’in Daniel Larimer

Büyük CPU'nun EOS ağında çökmesinden iki hafta sonra Block.one’un CTO'su Daniel Larimer, sorunun köklerini ve bir çıkış yolunu açıkladı.

EOS.IO blok zincirinin ilk uygulaması olan EOS Ağı, katılımcılarını mevcut işlemcilerin herhangi birini zar zor kullanabilmelerini sağlayan bazı airdroplar nedeniyle Kasım 2019'da yoğun bir şekilde tıkanmıştı. EOS.IO yönetişiminin böyle bir çöküşün kökenini ve CPU sorunlarını iyileştirme yollarını açıklamaktan başka seçeneği yoktu.

Her Şey İçin Dağıtım Suçlandı

20 gün önce EOS ağında neler olup bittiğini daha iyi açıklamak için Block.one’un CTO'su Daniel Larimer, EOS işlemlerinde kullanılan CPU’nun “pazarı” olan Kaynak Borsası’nın (REX) rolünü açıkladı. Bay Larimer, transfer talebinin o kadar yüksek olduğunu ve REX’in kiralamak için EOS tokenlarını tükettiğini itiraf etti. Bir EOS sahibine tahsis edilen bant genişliği, sahip olduğu tokenların miktarına bağlı olduğundan, işlemler yoğunlaşacaktır.

Kısacası, bu tür durumlar yalnızca CPU kiralama talebinin "normal" (iyi dengelenmiş) dağılımından oldukça uzak olan sistemlerde ortaya çıkabilir. İlk varsayımlar ile REX'in gerçekliği arasındaki kritik uyumsuzluğun burada bulunması gerekir.

Gerçek bir blok zincirinde, REX'ten hem para yatırma hem de para çekme işlemleri Pareto'da dağıtılmaktadır, diye açıklıyor Bay Larimer. Bu bakiye, 30 günlük kiralama süresinin dolmasından önce bir istifade gelirinin çekilmesi ile talep edilebileceği gerçeğiyle daha fazla vurgulanmakta. Bu koşulların kombinasyonu, EOS'un kiralanmamasının yanı sıra, kaynakların kiralanmasında fiyat dalgalanmasına neden olabilir.

Çıkış Yolu Önerisi

Bu gibi durumlardan kaçınmak için, tüm CPU zamanlarının % 100'ü, kiralanan CPU yüzdesi aynı anda arttıkça katlanarak artan EOS fiyatında sistem sözleşmesiyle kiralanmalı. Bu, Bay Larimer'in önerisine göre böyle. Ardından, CPU süresini kiralamak için ödenen EOS toplamı, EOS stakerleri arasında dağıtılacak.

Bu yaklaşım, işlemciye yığılmış tokenların dinamik beslemesini ortadan kaldırır. Bu nedenle, insanlar EOS’u REX’ten çekmeye teşvik edilemiyor, bu da CPU kiralama pazarında ve CPU zaman fiyatlarında şoklara neden oluyor.

Mevcut mutabakattan teklif edilene geçmek için en iyi yol, zaman içinde “CPU arzını şişirmek” yoluyla tahsis edilen CPU yüzdesini değiştirmek. Sonuç olarak, "sistem sözleşmesi"nin paylaşımı artacak ve EOS'lar yeni bir ağa geçerken az ya da çok rahat olacaklar.

Kısacası, Daniel Larimer aşağıdakileri yapmayı planlıyor:

Tüm CPU zamanını sistem sözleşmesinden kiralayın.

İşlemci yüzdesi arttıkça, kiralama fiyatının katlanarak artmasını sağlayın.

 CPU zamanı için ödenen EOS'u EOS yığınlayıcıları arasında dağıtın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ