ERC-4626 kasalarının üzerine inşa edilen uygulamalar, verim sağlayan tüm ERC-4626 kasalarıyla çalışarak entegrasyon ve inovasyonu çok daha kolay hale getirir.

ERC-4626 Bir Sonraki DeFi Dalgasını Nasıl Ateşleyebilir?

ERC-4626 kasalarının üzerine inşa edilen uygulamalar, verim sağlayan tüm ERC-4626 kasalarıyla çalışarak entegrasyon ve inovasyonu çok daha kolay hale getirir.

NFT'leri biliyorsanız, token standardı ERC-721'i bilirsiniz. Ama ERC-4626'yı yakaladınız mı?

DeFi Llama'dan alınan verilere göre, tüm DeFi protokollerinde TVL toplam değer kilitli yaklaşık 193 milyar dolar. 2020 yazında merkezi olmayan finansın patlamasından bu yana “verim çiftçiliği” adı verilen bir kavram ortaya çıktı. Kullanıcılar, borç verme protokolü Bileşik gibi bir platforma para yatırır ve mevduatları ödünç verildikçe, geleneksel bir bankanın faiz ödemelerini anımsatan kârdan bir pay ile ödüllendirilir.

Ancak verim çiftçiliği, önemli bir sermayesi veya konsept bilgisi olmayan bireysel kullanıcılar için daha az çekiciydi ve bu da, kullanıcı fonlarını bir araya toplayan ve getirileri optimize eden akıllı sözleşme setleri olan “verim toplayıcıların” ortaya çıkmasına yol açtı. Bunlar hızla tonoz olarak bilinir hale geldi.

Ancak, bu kasalar, birden fazla karmaşıklığa yol açan uygulama standartlarından yoksundu. Getiri toplayıcılar, kasalar, borç verme piyasaları ve yerel getiri belirteçleri her zaman küçük değişikliklerle uygulandı. Kasaların üzerine uygulama oluşturmak zordu ve güvenlik açıkları potansiyeli yarattı. Ölçeklendirme de sınırlıydı.

Akıllı sözleşmelerle çalışan kasalarla, genel kullanıcılar bunlarla doğrudan etkileşime giremiyordu, bu da kasaların üzerine inşa edilebilecek potansiyel merkezi olmayan uygulamaların dapps önemini artırdı.

Kasa Standardı

Fei protokolünün kurucusu Joey Santoro tarafından 22 Aralık'ta oluşturulan bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) bunu değiştirmek için yola çıktı. ERC-4626'yı girin.

Teklifin ana amacı kasalar için sağlam uygulama standartları oluşturmak olsa da, belirli bir standarttan yoksun kasaların olası güvenlik etkilerini de özetledi.

EIP-4626, 18 Mart'ta onaylandı. O zamandan beri, aralarında Yearn Finance, Balancer, Rari Capital ve mStable'ın da bulunduğu çok sayıda DeFi protokolü, kasalarında ERC-4626'yı uygulamaya başladı. Onaylı EIP'lere ERC'ler veya Yorum için Ethereum İstekleri denir.

ERC-4626 kasaları üzerine inşa edilen tüm uygulamalar, verim sağlayan diğer tüm ERC-4626 kasalarıyla birlikte çalışır, bu nedenle artık entegre edilmesi kolay olan bu sözleşmelerle, getiri stratejileri etrafında yeni yenilikler ortaya çıktı.

ERC-4626 ile kasalar artık iki ana kategoride sınıflandırılıyor: devredilebilir ve devredilemez.

Aktarılabilir kasalarda, kullanıcıya temsili bir ERC-20 jetonu verilir. Bu token, kullanıcının sahip olduğu kasa havuzunun bir kısmını temsil eder. Aktarılamayan kasalar token kullanmaz.

Standartlaştırılmış kasalar oluşturmak, farklı protokoller arasında birlikte çalışabilirlik için yeni olanaklar sunar. Bu aynı zamanda birden fazla blok zincirinde protokollerin uyumluluğunun artmasının yolunu da açabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ