Dünyanın Haberi isimli YouTube yayınında ünlü ekonomi gazetecisi Erkan Öz altında son dönemde yaşanan yükselişin nedenlerine değindi.

Erkan Öz Altındaki Yükselişi Bu Nedene Bağladı

Dünyanın Haberi isimli YouTube yayınında ünlü ekonomi gazetecisi Erkan Öz altında son dönemde yaşanan yükselişin nedenlerine değindi.

Nouriel Roubini’nin Çin’in elindeki milyarlarca hatta trilyonlarca doları satıp yerine altın alacağı iddiasının ele alındığı yayında, 2008 krizini daha önceden bilmesiyle tanınan Roubini, kendi sitesinde bir makale yayınlayarak siyah kuğu kavramına karşılık olarak beyaz kuğu kavramına değindiği vurgulandı. 

Siyah kuğu kavramının ekonomide hiç beklenmedik kara olaylar olduğunu ifade eden Öz, Roubini’nin  yaklaşan beyaz kuğulardan bahsettiğini ve bu beyaz kuğulardan bir tanesinin bile 2008 benzeri bir krize neden olabileceğini söylediğini vurguluyor.

Roubini’nin İran’ın Amerika ile Ortadoğu’da bir çatışma riskinin olduğunu ifade ediyor. Çin ile Amerika arasında bir soğuk savaşın başladığını düşünen Roubini, Çin’deki yönetimin art arda gelen sıkıntılardan rahatsız olduğunu ve bunlar arasında Corona virüsü ile domuzlar arasında başka bir hastalığın ortaya çıkması ile gıda fiyatlarının artması, Hong Kong’daki protestolar ve Tayvan’da bağımsızlık yanlısı bir kişinin başkan seçilmesini gösteriyor.

Çin yönetiminin kendi halkına bir dış düşman gösterme amacıyla Amerika’yı hedef alabileceğini ifade eden Roubini, İran, Rusya, Çin ve Kuzey Kore’nin bu seneki başkanlık seçimini hedef alacağını belirtiyor. Bu dört ülkenin bir siber savaşı tercih edebileceğini belirten Roubini, SWIFT’in de hedef alınabileceğini ve Çin’in elindeki en büyük silahın Amerikan Hazine Bonoları olduğunu vurguluyor.

Roubini Çin’in bu bonoları satarak Amerika’ya bir başka darbe vurabileceğine işaret ederek, Çin’in dolar satıp yerine altın alması durumunda herhangi bir zararının olmayacağını vurguluyor.

Roubini’nin bu yaklaşımının çok ilginç olduğunu ifade eden Öz, İran’dan Amerika önce kendisine baksın açıklaması geldiğini, Çin’de Corona virüsünden kaynaklı ekonomik durumunun kötüleştiğini ve asıl bomba haberin Büyük bir çok holding arasında yer alan HNA isimli havayolu ve turizm grubunun batış aşamasında olduğunu ve Çin devletinin bu holdinge el koyacağını ve devletleştireceğini ifade ediyor.

Çin bu zorluklarla karşı karşıya iken Ruobini Çin’in Amerikan seçimlerine müdahale edip ve Amaeirkan tahvillerini satıp bunun yerine altın alarak Amerika’yı vurmaya çalışacaklarını ifade ediyor.

Çin’in zaten bu uygulamaya geçtiğini ifade eden Öz, 2017 yılından beri Amerikan tahvillerini azalttığını ifade ederek aynı dönemde özellikle 2018 sonundan beri sürekli altın aldığını ifade ediyor.

Dünyadaki bütün merkez bankalarının şu anda altın alımı yaptığını ifade eden Öz, 2008 krizinden beri ilk defa altın üretiminin düştüğünü belirterek son zamanlardaki altın fiyatlarının artışının ardındaki nedenin de bu hamleler olduğunu vurguluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ