Escrow nedir?

Escrow  (emanet) , finansal varlıkları kontrol altına almak ve korumak için kullanılan bir yoldur.

Bir emanetçi, bir finansal enstrümanın veya bir varlığın bir işlemi tamamlama sürecinde olan iki taraf adına üçüncü bir taraf olarak iki taraftanda onay gelene kadar tutulduğu yasal bir konsepttir. Bir başka deyişle, bir emanet kullandığınızda, üçüncü bir taraf bir garantör görevi görür. Fonlar veya varlıklar, bir emanet acentesi tarafından tutulmaktadır. Bu parti tüm süreci kontrol eder ve taahhütlerin yerine getirildiğinden emin olur. Bu nedenle, kimse diğer katılımcıların yaptığı anlaşmadan kendi başına para kullanamaz.

Nasıl çalışır?

En çok kullanılan kavramlardan biri gizli bir ayrılık yöntemidir. Yani ulaşım bilgileri kişiler arasında bölünmüştür.

Önemli bilgilere sahip olduğunuzda ve güvendiğiniz kişi ve/veya şirketlerle bunu paylaştığınızda örneğin bir şifre, birkaç banka hesabı, menkul kıymetlere erişim ve daha fazlasını düşünebilirsiniz. Hiç kimse kendi başına bu bilgilere erişemez. Bilgilere ulaşmanın tek yolu karşılıklı anlaşmayla mümkündür.

Ancak bazı zayıf noktalar var. Bir taraf bilgi erişimini kaybederse ve anlaşma yapmak için diğer taraflarla bağlantı kurmazsa veya kendinden taviz verir ve güvenini yitirirse, onu geri getirmenin hiçbir yolu yoktur.

Peki ya ilgili tüm insanlara ulaşamaz ya da ulaşamazsanız?

Eşik Düzeni

Eşik düzeni, gizli anlaşma bölünmesinin gelişmiş bir versiyonudur.

Eşik şeması, tüm tarafların mutabakata varmasını gerektirmez. Örneğin, beş farklı tarafla bilgi paylaşıyorsunuz, ancak bunların üçü de sırrını yeniden oluşturabilir. İki taraf bilgi almak için yeterli gelmeyebilir. Emanetiniz den birisini çıkarmanız gerekiyorsa, zorluk çekmeden yapabilirsiniz. Bu partiler, güven seviyesine bağlı olarak bazı gruplara ayrılabilir. Altı vatandaşınız olduğunu varsayalım, üçüne tamamen güveniyorsunuz - birinci grup ve diğer üçü daha az güvenilir - grup iki.

Bir şey olması halinde, veri için yeniden yapılandırma şemasını oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla, grup bir den üç kişi ve diğer gruptaki bir kişiden yararlanabilinir.

Ya da bir gruptan iki kişi, ikinci gruptan iki kişi.

Eşik sisteminde herhangi bir kısıtlama yoktur. İstediğiniz kadar karmaşık kombinasyonlar yapabilirsiniz.

Güvenli mi?

Matematiğin ve kriptografinin, emanetçi güvenilirliğini kanıtladı.

Bir çok matematikçi ve kriptolog güvenlik meselesi üzerinde çalıştı ve güvenli emanet için algoritmalar geliştirmeyi başardı. Güvenliği ispatlamak için bir çok araştırma yapılmıştır. Bazı partilerin kapatılmasını önlemek için başkalarının kararını başkaları iptal edebildiğinde bir plan geliştirildi. Bazı partiler aldatmaya çalışırsa, planlarını yok etmenin bir yolu var. Bir parti erişimi kaybederse, anahtarı değiştirmeye gerek yoktur.

Emanet o kadar iyi birşey ise, neden herkes bunu kullanmaz?


Uygulamanın karmaşıklığı, bir çok insanı cesaret kırıcı kılmaktadır.

Açıklanan modeller oldukça karmaşık ve tuhaftır. Anlaşılması, göründüğünden daha zor olan modeller biraz insanları durumdan uzaklaştırmakta. Büyük olasılıkla bu takımda matematik ve kriptografide bireysel  olarak uzman olan birine ihtiyacınız olacak. Üstelik, hatalı uygulama maliyetli olabilir. İlk başta sistemde herhangi bir hatayı fark etmeyebilirsiniz, ancak güvenlik açığı fonların kullanılamamasına neden olabilir.

Emanet Blockchain dünyasında nasıl uygulanır?


Escrow, Blockchain'de giderek daha fazla popülerlik kazanıyor.

Birçok şirket, dolandırıcılıkların önlenmesi için yatırımcılara verilen teminatların önemini anlıyor. Ekip genel halk tarafından bilinmiyor olabilir, ancak Blockchain dünyasında itibarının tartışılmaz olduğu kişilerden bahsediyoruz. Bazı şirketler, farklı sözleşmelerde üçüncü bir taraf olarak görev yapıyor. Bazı girişimler, ICO'larını zaten emanetle başlatıyor. En büyük Blockchain platformu olan Ethereum, zaten bir escrow akıllı sözleşmesi yaptı. Escrow, amaçlarınızın ciddiyetini göstermek için bir güç aracı haline gelir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ