Ünlü yatırımcı Kevin O'Leary'ye göre, ESG uyumluluğu yerine karbon kredilerine dayanan Bitcoin madencilik firmalarının sonu yaklaşıyor.

Ünlü yatırımcı Kevin O'Leary'ye göre, ESG uyumluluğu yerine karbon kredilerine dayanan Bitcoin madencilik firmalarının sonu yaklaşıyor. Yatırımcılar, yeşil enerji kaynaklarını kullananlara bakarak bu şirketlerdeki hisselerini boşaltmalı, diye ekliyor.

Shark Tank yıldızı Kevin O'Leary, nam-ı diğer Mr. Wonderful çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) raporlamasının Bitcoin madencilik endüstrisini yakalaması zorunludur, diye uyardı ESG, bir şirketin sosyal sorumluluğunun kapsamını tanımlayan bir dizi ölçüt anlamına gelir.

Son zamanlardaki odak, hafta sonu kazançlarının takip ettiği son düşüş de dahil olmak üzere kripto para biriminin fiyatı oldu. Farklı olarak, O'Leary daha çok kripto varlığın madenciliğinin piyasaya yol açabileceği tehlikelerle ilgileniyor.

Yakın tarihli bir röportajda, ünlü yatırımcı, karbon yayan enerji kaynaklarını kullanan Bitcoin madencilik şirketlerinin peşine düştü. Karbon kredisi takibi belirsizlikle dolu olduğundan, böyle bir karbon denetiminden geçme olasılığı düşüktür. Görüşleri, dünyanın en büyük varlık yöneticisi (10T AUM) BlackRock'un CEO'su Larry Fink'in yıllık yatırımcı mektubuna bir tepkiydi.

Bitcoin Madencilik Firmaları Ve ESG Uyumluluğu

Karbon nötr bir tablo çizmek için karbon kredisi kullanan şirketlerin önünde titrek bir finansal gelecek olabilir. O'Leary, bunun nedeninin, daha fazla yatırımcının son zamanlarda giderek daha fazla dikkat çeken ESG direktiflerine uyum arayışında olması olduğunu söylüyor. Bin yıllık kuşağa ait yatırımcılar, toplam yatırımcı havuzunun daha büyük bir bölümünü oluşturuyor. Dahası, Morgan Stanley tarafından yapılan bir anket, bin yıllık yatırımcıların yaklaşık yüzde 90'ının, çevre koruma ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere değerleriyle uyumlu yatırımları sürdürmekle ilgilendiğini ortaya koydu.

Birçok Bitcoin madencilik şirketi, yeşil enerji kaynaklarına yatırım yapmak yerine karbon kredisi alarak hayatta kaldı. Girişimciye göre, bu durum itibarlarını zedeliyor ve hükümetler onları agresif bir şekilde takip ettiğinden operasyonel sorunlar getiriyor. Bu tür madenciler, O'Leary'nin açıkça "dolandırıcılık" olarak adlandırdığı Marathon ve Riot'u içeriyor.

“Kirli, karbon geğirme yollarını örtbas etmek için karbon kredisi satın alarak yatırımcıları kandırabileceklerini düşünen halka açık Bitcoin madencilik şirketleri için yazı duvarda. O'Leary, bir karbon denetiminden asla sağ çıkamayacaklar" dedi.

Yatırımcılara Bir Tavsiye

O’Leary, karbon kredilerine güvenen Bitcoin madencilik firmaları ve bu kredilerde hissesi olan yatırımcılar için umutların kasvetli olduğu konusunda uyarıyor. Burada, BlackRock'un firmalara ve yatırımcılara ESG uyumlu olmaları için baskı yaptığını belirtiyor. CEO'suna göre çok uluslu varlık yöneticisi, operasyonları ESG zorunluluklarını yerine getiremeyen müşterilerle bağlarını kesmeyi planlıyor.

O'Leary, diğer yatırımcılara “ESG koku testini” geçip geçmediklerini görmek için Bitcoin madencilik firmalarının ESG profillerine bakmalarını tavsiye etti. Kendisini örnek alarak şunları söyledi:

Bu pozisyonları sattım ve şimdi başım belaya girmemek için bunu  sürdürülebilirlik yetkilerine sahip kurumlardan  hidro, rüzgar ve güneş enerjisiyle yapan madencilere yatırım yapıyorum , .

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ