Saat, eski Bakkt CEO'su senatör Kelly Loeffler'ın Finansal Açıklama Raporu'nu takip ediyor ve etik gözlemcileri şimdilik bekliyor.

Eski Bakkt CEO

Saat, eski Bakkt CEO'su senatör Kelly Loeffler'ın Finansal Açıklama Raporu'nu takip ediyor ve etik gözlemcileri şimdilik bekliyor.

Senatör Dosyayı Sunmalı

Loeffler, 5 Mayıs'a kadar Finansal Bilgilendirme Raporunu sunması için süre aldı. Tüm yetkililerin sunması gereken rapor, varlıklarını belirleyerek potansiyel çıkar çatışmalarını yayınlamaktadır. Loeffler söz konusu olduğunda, bunların önemli olduğu varsayılır.

Kamu Vatandaşı etik lobi uzmanı Craig Holman, “Dosyalama için süre alınması nadir bir durum değil. Amaç gerçekten kişinin potansiyel çıkar çatışmalarının şeffaflığını ortyaa koymak” açıklamasını yapıyor.

8 Ocak senato atamasının ardından Georgia Cumhuriyetçi Senato Tarım Komitesi'ne atandı ve etik analistlerine açık bir şekilde verildi. Komite, kocasının şirketi olan International Exchange(ICE) denetleyen organ olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC)’yi denetliyor.

Komitenin oy kullanan bir üyesi olarak, geçen ayki randevusu ile Loeffler, kocasının Bitcoin opsiyon işlemlerine sahip olan ICE CEO'su Jeffrey Sprecher'in bildirdiği 600 milyon dolarlık kişisel serveti etkileyen konular üzerinde oy kullanacak.

Tarım Komitesi, New York Menkul Kıymetler Borsası'nın sahibi olan ICE'yi izleyen CFTC'yi denetler. Üye olarak, Loeffler, CFTC komisyon üyelerine ve atamalarına çelişen oy kullanma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Holman, “Yaklaşan oyların farkında değilim. Her ne kadar onu ve kocasının servetini doğrudan etkileyen oylar olsa da. Yani, büyük bir çıkar çatışmasının tam ortasına doğru davranıyor.” diyor.

Finansal Destek Raporunun kaydedilmemesi, hem medeni hem de mali cezaları riske atar.

Çatışmanın çözümü

Bazı etik analistleri etik gözetim kurallarının ihlal edildiğini düşünmekte. Senatörlerin çatışan varlıklardan mahrum bırakılması veya onları kör bir güvene, etik kaygıları kolaylaştıracak bir hamleye yerleştirmeleri gerekmez.

Holman, “Parasını bir tröste koyarak tüm bu sorunlardan kaçınabilirdi ve bu da sorunu büyük ölçüde çözecektir” diyor.

Atandığında Loeffler ve kocası, çoğunlukla Cumhuriyetçiler olmak üzere siyasi adaylara 3.2 milyon dolar bağışta bulundular. Ayrıca Kasım ayında kampanyaya 20 milyon dolarlık kendi parasını verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ