Greg Maxwell tarafından yaratılan eski bir gizlilik hilesi olan CoinSwap, Bitcoin'in gizlilik sorununu iyi bir şekilde çözebilecek yeni bir tasarımla geri döndü.

Eski Bir Gizlilik Hilesi Bitcoin’in Gizlilik Sorununu Çözebilir

Greg Maxwell tarafından yaratılan eski bir gizlilik hilesi olan CoinSwap, Bitcoin'in gizlilik sorununu iyi bir şekilde çözebilecek yeni bir tasarımla geri döndü.

Bir Bitcoin geliştiricisi, Bitcoin'in anonimlik sorunu için çözüm olabilecek uyuyan bir gizlilik protokolünü yeniden canlandırdı. Bu hamle ile Bitcoin'in kaynak kodunu değiştirmeden eyleme geçirilebilir.

Electrum ve JoinMarket gibi çeşitli Bitcoin projelerinde yüzlerce taahhüde sahip İngiltere merkezli bir geliştirici olan Chris Belcher, bu hafta Bitcoin gizliliğini ve misliliğini “büyük ölçüde geliştireceğine” inandığı yedi yaşındaki bir gizlilik protokolü CoinSwap için bir uygulama teklifi yayınladı .”

CoinSwap işlemleriyle, bir kullanıcı A adresinden B adresine para gönderiyor gibi görünse de, “gerçekte kripto paraları tamamen A ya da B'ye bağlı olmayan Z adresine gidiyor” şeklinde durum özetlendi.

Belcher, protokolün altı ila sekiz ay içinde teste hazır olabileceğini söyledi ve Maxwell, Belcher'ın uygulamasını “kapsamlı ve iyi yazılmış bir üst düzey tasarım” olarak övdü.

Bu, Bitcoin'in ana anonimlik sorununu çözebilir. Bitcoin’in adresleri herkese açık ve şeffaf olduğundan, blockchain analitik şirketlerinin Bitcoin adreslerini IP adreslerine kadar izlemesi oldukça kolaydır. CoinJoin gibi anonimlik protokolleri zaten var, ancak gezinmek zor olabilir ve sadece sıkı talimatlar takip edildiğinde çalışmak zor olabilir.

CoinSwap gizliliği nasıl artırır?

CoinJoin ile (CoinSwaps’in öncülü) kullanıcı grupları, eşit miktarda Bitcoin gönderir (örneğin, her biri beş kullanıcı bir BTC gönderir); bu da protokolün işlemlerin kökenini gizlemek için toplu olarak işler. İşlemler gruplar halinde yapıldığından, hepsinin paylaşılan bir geçmişi vardır ve hepsi aynı görünür.

CoinJoining ile ilgili sıkıntılardan biri, her kullanıcının düzgün çalışması için toplu işleme eşit miktarda Bitcoin girmesi gerektiğidir. Bir BTC CoinJoin için bir sunucuya katıldıysanız ve yanlışlıkla iki tane gönderdiyseniz, girişinizin gizliliği (ve CoinJoin'de onunla etkileşime giren herkes) tehlikeye girer.

CoinSwap, benzer tutarlı ödemelere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak bu sorunu çözer. Bir demet parayı karıştırmak yerine, CoinSwap (adından da anlaşılacağı gibi), kullanıcıların ilk önce bir ara cüzdana göndererek koinleri değiştirmelerine izin verir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ