Bitmain'in eski bir çalışanı ve MicroBT'nin kurucusu olan Yang Zuoxing, Çin polisi tarafından Bitmain ile ilgili fikri mülkiyet anlaşmazlığı nedeniyle tutuklandı.

Eski Bitmain Çalışanı ve MicroBT Kurucusu Tutuklandı

Bitmain'in eski bir çalışanı ve MicroBT'nin kurucusu olan Yang Zuoxing, Çin polisi tarafından Bitmain ile ilgili fikri mülkiyet anlaşmazlığı nedeniyle tutuklandı. Yang, 2016'da Bitmain'den ayrıldı ve WhatsMiner bitcoin madencilerinin üreticisi olan MicroBT'yi kurdu. Bitmain başlangıçta bu şirketin kendisine zarar verdiğini ifade ederek 3,7 milyar dolarlık zararın karşılanmasını talep etmişti.

Çin haber yayınına göre, MicroBT CEO'su ve eski Bitmain çalışanı Yang Zuoxing, Bitmain tarafından sunulan fikri mülkiyet anlaşmazlığı nedeniyle polis tarafından tutuklandı. Yang, kurucu ortağı Micree Zhan tarafından şirkette hisse senetleri reddedildikten sonra 2016 yılında şirketten ayrılmıştı. Yang, Bitmain’in önde gelen madencilerini tasarlamaktan sorumluydu.

Bitmain, MicroBT'ye Patent Hakları Konusunda Dava Açtı.

Yang, Bitmain'in ana rakiplerinden biri haline gelen Bitmain'den ayrıldıktan sonra kendi şirketini kurdu. MicroBT'nin başlamasından kısa bir süre sonra Bitmain, şirket aleyhine patent hakları konusunda dava açtı. Ancak mahkeme, Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, cihazlardaki devre tasarımlarının yaygın olarak kullanıldığı gerekçesiyle davayı reddetti.

Bitmain, bu yılın başlarında bir maden ocağı havuzu açan üç eski çalışanını da dava etti. Şirket, eski çalışanlarının rekabet etmeme anlaşmalarını ihlal ettiğini iddia ettiği için 4 milyon dolar tazminat istiyor.

Bitmain’in iç savaşı devam ediyor.

Bu ayın başlarında, Bitmain’in kurucu ortağı Micree Zhan aniden şirketten çıkarıldı. Ancak Zhan, yakında Bitmain’e geri döneceğine söz verdiği ve rızası olmadan şirketten atıldığı için şirket aleyhinde yasal işlem başlatacağını açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ