Eric Rosengren, Federal Rezerv Bankası ve MIT tarafından henüz yayınlanmamış araştırma makalesini okudu ve bazı görüşler paylaştı.

Eric Rosengren, Federal Rezerv Bankası ve MIT tarafından henüz yayınlanmamış araştırma makalesini okudu ve bazı görüşler paylaştı.

Rosengren, ABD'nin bir tür CBDC uygulayacağının, ancak bunun bürokratik bir protokol tarafından engellenebileceğinin çok daha muhtemel olduğunu söylüyor.Böyle bir CBDC'nin herhangi bir blok zinciri protokolüne dayanmayacağına kuvvetle inanıyor.

Güven Projesi, şeffaflık standartları oluşturan uluslararası bir haber kuruluşları konsorsiyumudur.Boston Federal Rezerv Bankası Eski Başkanı Eric Rosengren, ABD için Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) kavramını biraz daha netleştiren bir kamu açıklaması yaptı. Ancak, Blockchain'in dahil olmayacağına inanıyor.

Rosengren'in ABD CBDC'sinin potansiyeli hakkındaki yorumlarında, gelecekte var olacağını öne sürüyor. Ayrıca Beyaz Saray, Kongre ve Fed arasında bir anlaşma gerektireceği için uzun zaman alabileceğini söyledi. İlginç bir şekilde Rosengren, ulusal bir CBDC'nin Stabilcoinler ve diğer kripto para birimlerinden karşılıklı olarak ayrı olacağını açıklıyor.

Rosengren'e göre, blok zincir teknolojisi bir CBDC'nin ihtiyaçları için yetersiz, "çünkü dağıtılmış defterin yeterli iş hacmine ve işlem hızına sahip olmak istiyoruz ki, ihtiyaç duyacağımızı düşündüğümüz operasyonel ihtiyaçları karşılamak için bir mekanizma o kadar etkili değil. ” Bunun yerine, ABD için bir CBDC'nin mevcut dijital para transfer sistemlerine daha çok benzeyeceğine inanıyor,dedi.

Rosengren, kariyerine 1985'te orada başlamış olan Boston Federal Rezerv Bankası'nda çok fazla çalışma deneyimine sahiptir. Temmuz 2007'de Boston Fed Başkanı oldu ve 30 Eylül 2021'de emekli olmadan önce on dört yıldan fazla bir süre bu rolü üstlendi. Bu nedenle Rosengren, Bitcoin'in başlangıcından henüz 64 yaşında görevinden ayrılana kadar görevdeydi.

Federal Rezerv ABD için CBDC Olasılığını Araştırıyor

Eric Rosengren'in bu son yorumları, henüz yayınlanmamış bir araştırma makalesine, MIT ve Boston Federal Rezerv Bankası arasında üçüncü çeyreğin sonlarında yayınlanması beklenen ortak bir çabaya dayanmaktadır. Araştırma raporu ilk olarak 22 Eylül 2021'de ABD Federal Rezerv Bankası Başkanı Jerome Powell tarafından duyuruldu.

Powell'a göre, bu yakında çıkacak olan makale, "Merkez Bankası Dijital Para biriminin veya CBDC'nin maliyetleri ve faydaları" üzerine bir inceleme içerecek. Henüz Fed tarafından kesin bir evet veya hayır yanıtı verilmemiş olsa da Powell, kuruluşun şu anda “bir CBDC yayınlayıp yayınlamayacağını ve öyleyse hangi biçimde olduğunu değerlendirmek için proaktif olarak çalıştığını” açıkladı.

Bu, ABD'nin Güney Kore, Nijerya (e-Naira) ve Yeni Zelanda gibi diğer ülkeler tarafından şu anda geliştirilmekte olan çabaların başlatılmasının ardından bir CBDC olasılığını araştıran en son ülkelerden biri olduğu anlamına geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ