Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) eski başkanı Christopher Giancarlo, Federal Rezerv'in 21 Şubat'ta tamamen dijital para basma zamanının geldiğine inanıyor.

Eski CFTC Başkanı Giancarlo Fed

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) eski başkanı Christopher Giancarlo, Federal Rezerv'in 21 Şubat'ta tamamen dijital para basma zamanının geldiğine inanıyor.

Giancarlo, Yahoo Finance'in On The Move isimli programına katılarak, Federal Rezerv'in Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile rekabet edebilmek için dijital para birimi vermesi gerektiğini söyledi.

Eski CFTC başkanı, geleneksel alışveriş ve kredi kartlarında olduğu gibi herhangi bir aracı ücret olmayacağından, çevrimiçi alışverişin ABD'den dijital ödeme seçeneği sunacağından bahsetti. Giancarlo ayrıca şunları da ekledi:

“Dijital bir dolar hakkında konuştuğumuzda, sanal dünyada konuşuyoruz, analog insan dünyasında sahip olduğumuz aynı ödeme derecesine sahip olmak için buna ihtiyacımız var.”

Dijital Dolar, Dijital Altın Bitcoin'e Eşdeğer Olabilir

Giancarlo, dijital bir doların kripto para birimi alanındaki diğer girişimlere karşı agnostik olduğuna inanıyordu. Bitcoin ve Facebook’un Libra gibi yeniliklerin kendi “değer teklifleri” olduğunu ve merkez bankası tarafından verilen dijital para birimi (CBDC) ile birlikte varolabileceğini söyledi.

“Bence piyasada çok fazla rekabet olduğunda her zaman daha iyi… Bitcoin gibi bir enstrüman dijital dolara eşdeğer olabilir, dijital altına eşdeğer olabilir.”

Giancarlo, ABD yasal çerçevesinin, kripto para birimlerinin finansal kurumlara getirdiği değişikliklere uyum sağlamak için güncellemelere ihtiyaç duyduğunu da savundu.

“Bazı şeyleri dramatik bir şekilde değiştirecek ve 90 yıl boyunca yaptıkları gibi yasalarımızın da bununla birlikte gelişmesi gerekiyor, şimdi tekrar ele alınmaları gerekiyor.”

Giancarlo, İsveç merkez bankasıyla e-krona olarak bilinen kendi dijital para birimi üzerinde işbirliği yaptığı iddia edilen küresel bir danışmanlık devi Accenture tarafından desteklenen bir Dijital Dolar projesiyle ilgileniyor. Bu proje başlangıçta Giancarlo tarafından, doları “blok zincirine dayalı tamamen elektronik bir para birimine” dönüştürmek için olasılıkları incelemek üzere kar amacı gütmeyen bir vakıf kurmak amacıyla başlatıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ