Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) eski başkanı J. Christopher Giancarlo, dijital bir doların lansmanı ile ilerliyor.

Eski CFTC Başkanı ve Accenture Tarafından Dijital Dolar Projesi Başlatıldı

Kripto paraya olan sevgisi nedeniyle "Kripto Baba" olarak da adlandırılan Giancarlo, şimdi planını gerçeğe dönüştürmek için kâr amacı gütmeyen Dijital Dolar Vakfı'nı kuruyor.

Dijital Dolar Projesi

Giancarlo'nun vakfı, dev şirket Accenture'a danışmanlık desteğini şimdiden sağlamıştır. Birlikte, ABD Doları'nın tokenlaştırılmış bir versiyonu fikrini keşfetmeye devam etmek için Dijital Dolar Projesi'ni oluşturacaklar. Yapılan açıklama şöyle.

"Diğer Federal Rezerv yükümlülükleriyle bir arada bulunacak ve yeni dijital dünyanın daha ucuz, daha hızlı ve daha kapsayıcı bir küresel finansal sistemin taleplerini karşılamak için bir çözüm aracı olarak hizmet verecek olan dijital, tokenize bir ABD para birimini katalizlemek için Dijital Dolar Projesi'ni başlatıyoruz. “

Proje, bir dolarlık MİA'nın uygulanması için atılması gereken pratik adımlara odaklanacak. Dijital dolarlar için potansiyel tasarım çözümleri bulmak üzere bir düşünce kuruluşu işadamları, ekonomistler ve düzenleyiciler bir araya gelecekler.

Şu an itibariyle, yeni kripto para biriminin, onları tokenlaştırılmış banka parasından ayıran ABD Federal Rezervi tarafından destekleneceği biliniyor.

Çin'e Ayak Uydurmak

Çin Halk Bankası (PBoC) yaklaşık altı yıldır bir merkez bankası parası oluşturmak için çalışıyor. Bir CBDC başlatmayı planlayan diğer herhangi bir merkez bankasının önünde yarışabilir.

Giancarlo, The Wall Street Journal'a ABD Doları'nın modernleştirilmemesinin diğer ülkelerin para birimlerinin egemenliğinde bozulmasına izin verebileceğini söyledi.

“Bu ülkenin fiziksel altyapısında olduğu gibi, eğer modernleşmez ve zamana ayak uyduramazsanız, bu güçlü yönler yıpranmaya başlayacaktır.”

 Fransa Bankası'nın da CBDC'sini 2020 yılının ilk çeyreğinde denemeye başlaması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ