ABD SEC, Coinbase eski yöneticisini ve diğer 2 kişiyi gizliliğin ihlali nedeniyle suçladı. Üçlü, Coinbase'i listelemeden önce varlıkların içeriden alım satımı gerçekleştirdi. SEC, her üç kişiye de suç duyurusunda bulundu.

Eski Coinbase Yöneticisi Kripto İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Skandalı İçin Suçlandı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), eski bir Coinbase ürün yöneticisi olan Ishan Wahi'yi, kardeşini ve arkadaşını gizliliği ihlal etmekle suçladı ve bu da onlara 1 milyon doların üzerinde yasa dışı kazanç sağladı.

SEC kısa süre önce yayınlanan bir açıklamada , üçlünün Coinbase platformunda listelenecek belirli kripto varlıklarıyla ilgili birden fazla duyurudan önce ticaret yapmak için bir plan yaptığını belirtti.

Wahi Coinbase'de çalışırken, hangi kripto para birimlerinin ticarete açılacağı da dahil olmak üzere platformun halka açık listeleme duyurularını koordine etti. Yürürlükteki kuralları gereği, bu tür bilgiler gizlidir ve Coinbase, çalışanlarını bu bilgilere dayanarak ticaret yapmamaları veya başkalarına tüyo vermemeleri konusunda uyardı.

Ancak, Haziran 2021 ile Nisan 2022 arasında Wahi görevlerini ihlal etti ve erkek kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani'ye gelecek liste duyurularının zamanlamasını ve içeriğini defalarca söyledi.

Genellikle varlıkların fiyatlarını artıran bu duyurulardan önce, Nikhil Wahi ve Ramani'nin en az 25 kripto varlık satın aldığı ve ardından bunları kısa bir süre sonra kâr amacıyla sattığı iddia edildi. Uzun süredir devam eden içeriden öğrenenlerin ticareti planı, toplamda 1,5 milyon doları aşan yasadışı kârlar üretti.

SEC, Wahi'yi iki komplo suçlaması ve iki tel dolandırıcılık suçlamasıyla suçladı. Her biri olası bir 20 yıl hapis cezası taşıyor. SEC'in şikayeti, davayı Seattle Washington'daki federal bölge mahkemesine sundu. Paralel bir eylemde, ABD New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, üç kişiye de suç duyurusunda bulundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ