Goldman Sachs'ın eski ortağı kripto hedge fonu Spartan Capital'da şu anki CIO’su Kelvin Ko, son zamanlarda Jason Choi ile birlikte Blockcrunch podcast'inde konuk olarak yer aldı.

Eski Goldman Sachs Ortağı: Bitcoin Türev Piyasası Fiyatını Sınırlamayacak

Goldman Sachs'ın eski ortağı kripto hedge fonu Spartan Capital'da şu anki CIO’su Kelvin Koh, son zamanlarda Jason Choi ile birlikte Blockcrunch podcast'inde konuk olarak yer aldı. Konuşmaları sırasında, ikisi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde short pozisyonu almanın arkasındaki zihniyetin yanı sıra türev piyasaların kurumsal yatırımları ve spot ticareti nasıl etkilediğinden bahsetti.

Koh, “Geleneksel bir varlık sınıfında, temelleri kötü olan şirketleri arar ve shortlarınızı bu şekilde seçersiniz” diyor.

Koh ayrıca Bitcoin türevleri ve diğer kripto para birimleri ile ilgili genel endişelere de karşı çıktı. Topluluğun bazı üyelerinin Bitcoin'in daha fazla yatırım varlığı haline geldikçe talep ve arz dengesinden nasıl ayrılacağını tahmin ettiğini ve insanlar daha fazla likidite sağlayan türevler aracılığıyla Bitcoin'e maruz kalmalarını en aza indirmeyi tercih etmeye başladı.

Özellikle CME ve Bakkt gibi düzenlenmiş platformlardaki türevlerin varlığın likiditesini nasıl artırdığını ve kurumsal yatırımcıların alana girmesini nasıl sağladığını açıklayan Koh “Bunu kesinlikle kabul etmiyorum” diyor ve ekliyor:

“Platformların daha derin likiditesi ve düzenlenmiş doğası, alana daha fazla sermayesini çekecek.”

Koh ayrıca daha derin likidite ile daha iyi fiyat keşfi ve daha verimli pazarlar geldiğini açıkladı. Ayrıca, Bitcoin'in altta yatan arz ve talepten ayrılmayacağını düşünmediğini ve çok gelişmiş türev piyasalarına sahip malların 2002 ve 2007 yılları arasında 10 katın üzerinde kazanımlar yaşadıklarına dikkat çekti.

“İnsanların türev işlem yapması, varlığın fiyatının yükselemeyeceği anlamına gelmez.”

“Yarın, eğer OPEC üretimi yarıya indirmeye karar verirse,Petrolün spot ticareti, türevlerinin hacminin sadece 1 / 30'unu oluştursa bile, petrol fiyatı yine de ani bir artış yaşayacak.”

Koh “Bence bu bir yanılgıdır” diyor ve altının piyasa değerinin 1950'de 81 milyar dolardan otuz yıl sonra yaklaşık 2,3 trilyon dolara kadar 25 katın üzerinde nasıl değerlendiğine dikkat çekti. “Bitcoin'e çok farklı bir dalgalanma ve tedarik profili var, ancak altın tarihine bakarsanız, 1980'lerde 2.3 trilyon dolardan bugün 7.3 trilyon dolara yükseldi.”

Bitcoin giderek bir değer deposu olarak kullanıldığında, Koh belki de eninde sonunda orijinal kripto para biriminin bu bağlamda altını tamamlayabileceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ