Makro gurusu Raoul Pal, kripto piyasalarının dibinin geldiğine yüksek derecede kesinlikle inandığını söylüyor.

Eski Goldman Sachs Yöneticisi, Değişen Makro Zemin Arasında Kripto Tabanına Yüksek Mahkumiyet Çağrısı Yaptı

Makro gurusu Raoul Pal, kripto piyasalarının dibinin geldiğine yüksek derecede kesinlikle inandığını söylüyor.

Eski Goldman Sachs yöneticisi, varlık yönetimi firması Arca ile yaptığı yeni bir röportajda, kripto piyasasını yılın büyük bölümünde düşüşte tutan makroekonomik ortamın değişmeye başladığını söylüyor.

“Benim için makro devriliyor. Bununla demek istediğim resesyona giriyoruz. ISM  tedarik yönetimi enstitüsü  anketi gibi şeyler görmeliyiz ve diğer şeyler oldukça hızlı bir şekilde dağılmaya başlar. İleriye dönük unsurlar zaten dağılıyor. Bunu küresel olarak görüyoruz. Yani bu büyüme buharlaşıyor.

Bunun yanı sıra, anlatı yetişmedi, çoğu emtia %30 ile %50 arasında düştü… Herkes uzun ve petrolün 200$'a çıkmasını bekliyor. Sanırım bir arınma geliyor ve 60 dolara düşüyor. Yani bu son enflasyon hikayesi.”

Pal'e göre, makro zemindeki değişiklik, işletmelere ve ardından işgücü piyasasına damlayacak.

"Covid'den sonra insanlar devasa envanterler yaptı. Bu stoklar, ekonominin yavaşlaması ve enflasyonun harcanabilir geliri yemesi nedeniyle satılmıyor. Bu yüzden Walmart  ve Amazon'dan gördük. Denemek ve değiştirmek için stoklarda indirim yapmaya başlayacaklar. İnsanlar işçi çıkarıyor. Yani makro döngü çirkin aşamaya geçecek.”

Pal, ekonomi için ufukta görünen kötü haberin finansal piyasalar için iyi haber olduğunun altını çiziyor.

"Bu neden Raoul'u boğa yapıyor? Bunun sonucu enflasyonun düşmesi ve tahvil getirilerinin düşmesi olduğu için likidite koşulları iyileşir. Finansal piyasaları makro düzeyde en çok harekete geçiren şey ise likidite koşullarıdır.”

Pal, kriptoya gelince, makro manzaradaki değişimin kurumsal yatırımcılardan gelen bir gelgit talep dalgasını tetikleyebileceğini söylüyor.

“Şu anda alandaki diğer büyük oyuncular  hedge fonlar, makro fonlar ve ardından kurumlar  peki, onlar da likiditenin bir işlevi. Likidite onlar için daha uygun ve daha ucuz olduğunda, portföylerinde esasen daha fazla kaldıraç uygulayabilirler.”

Makro gurusu ayrıca likidite koşullarının iyileşmesiyle kriptonun yeni bir piyasa döngüsünü ateşlemeye hazır olduğuna inandığını söylüyor.

“Benim görüşüm, bir olasılık verelim, %70 olasılık. Bu, düşük seviyenin geldiğine dair oldukça yüksek bir inanç ve bu nedenle yukarı yönlü döngüye başlıyoruz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ