Google CEO'su Eric Schmidt, metaverse kavramı ve bunun insanlar için ne anlama geldiği konusunda kafa karışıklığı olduğunu açıkladı.

Eski Google CEO

Schmidt, eski Facebook gibi bir şirketin operasyonlarını metaverse pazarını işgal etmek için döndürmesine rağmen, kavramın ve insanların hayatlarını nasıl etkileyeceği konusunda hala net bir tanım olmadığını belirtti.

Google'ın Eski CEO'su Eric Schmidt'e Göre Metaverse Hala Tanımlanmadı

Halihazırda para yatıran ve metaverse kavramının büyümesine bahis yapan önemli sayıda şirket ve firma olmasına rağmen, herkes konu hakkında o kadar ikna olmuş değil. 2001'den 2011'e kadar eskiden teknoloji devi Google'ın CEO'su olan bir girişimci olan Eric Schmidt, bu ikinci grupta yer alıyor. Schmidt, bu yeni teknolojinin gelecekte üstlenebileceği önemi ve benimsenmesi söz konusu olduğunda bir dereceye kadar şüphecilik ifade etti.

Bu hafta Colorado'daki bir etkinlikte Schmidt, metaverse hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. O şöyle dedi:

Bir şirket onu tanımlama beklentisiyle adını değiştirmiş olsa da, meta verinin ne olduğu konusunda bir anlaşma yok

Schmidt görünüşte, eskiden Facebook olarak bilinen Meta'nın, operasyonunun temel direklerinden biri olarak metaverse teknolojisini dahil etmek için dönerken attığı adıma atıfta bulunuyordu. Geçen yıl, girişimci ayrıca Facebook'ta başka bir araştırma daha yaptı ve Meta'nın alacağı şekil henüz belirlenmemiş olsa bile Meta'yı şekillendirecek şirket olacağını düşünmediğini belirtti.

Metaverse Arazi ve Yatırımlar

Bununla birlikte, şirketler ve hatta ülkeler halihazırda VR ve AR (artırılmış gerçeklik) teknolojileriyle ve bunları kullanan uygulamalarla ilişkilendirilen bir teknoloji olan meta veriye çok yatırım yapıyor. Metaverse'i gelecek için önemli bir teknoloji olarak gören ilk ülkelerden biri, Mayıs ayında teknolojiyle ilgilenen ulusal şirketleri harekete geçirme fikriyle doğrudan metaverse platformlarına 177 milyon dolar tahsis edeceğini açıklayan Güney Kore'dir.

Metaverse'deki gayrimenkul de Schmidt tarafından tartışmalı bir konu olarak kabul edildi. Konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Metaverse'de büyük miktarda özel gayrimenkul satın almaktan endişe duymuyorum. Her gün yaşadığım bir endişe değil.

Ancak, bir meta veri analiz şirketi olan Metametric Solutions'a göre, meta veri tabanındaki gayrimenkul satışlarının bu yıl 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ