Eski Microsoft mühendisi, bitcoin mikser hizmetini kullanarak dijital para biriminde 10 milyon doların üzerinde çalmakla suçlanıyor.

Eski Microsoft Mühendisine Bitcoin Yolsuzluğu Suçlaması

Eski Microsoft mühendisi, bitcoin mikser hizmetini kullanarak dijital para biriminde 10 milyon doların üzerinde çalmaktan mahkum oldu.

Eski bir Microsoft mühendisi 10 milyon dolardan fazla dijital para birimi çaldığı için suçlu ilan edildi.

Adalet Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Washington'da yaşayan 25 yaşındaki Ukraynalı bir vatandaş olan Volodymyr Kvashuk'un dolandırıcılık, kara para aklama, ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı ve diğer suçlardan mahkum edildiğini duyurdu.

Kvashuk, şirketin çevrimiçi perakende satış platformunun test edilmesine yardımcı olduğu Microsoft'ta çalışıyordu. Hediye kartları gibi dijital paraları çalmakla suçlandı, daha sonra bunları internette sattı ve gelirleri 1.7 milyon dolarlık bir göl evi ve 160.000 $ Tesla aracı satın almak için kullandı.

Ayrıca, fonlarının kaynağını gizlemek için bir bitcoin karıştırma hizmeti kullanmakla suçlandı. Banka hesaplarına yaklaşık 2,8 milyon dolarlık bitcoin aktarıldı. Kvashuk daha sonra, bitcoin'in bir akrabadan hediye olduğunu iddia ederek sahte vergi beyannamesi formları verdi.

İç Gelir Servisi-Suç Soruşturması'nın Siber Suçlar Birimi'nden sorumlu özel ajan Ryan L. Korner, “Microsoft'tan çalmanın yanı sıra, Volodymyr Kvashuk hileli gelirini gizleyerek ve yanlış vergi beyannameleri vererek hükümetten de çaldı” ifadelerini kullandı.

Korner, “Kripto para kullanarak ve mikserlerle aklama yoluyla tespit etmekten kaçınabileceklerini düşünen suçlular için dikkat çekiyor… yakalanacaksınız ve sorumlu tutulacaksınız” diyor.

 Kvashuk, şimdi 20 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ