Çin, bu yıl aralarında DCEP olarak adlandırılan ulusal dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Eski PBoC Başkan Yardımcısı Çin

Çin, bu yıl aralarında DCEP olarak adlandırılan ulusal dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte, Çin Halk Bankası'nın (PBoC) eski bir başkan yardımcısı, merkez bankasına yavaşlamasını tavsiye etti.

Çin Halk Bankası (PBoC) son 5 ila 6 yıldır ulusal dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve şimdi ülkedeki tüm büyük bankalara ihraç etmeye neredeyse hazır. Çin, Facebook kripto projesi Libra’yı duyurduktan sonra DCEP verme sürecini hızla takip etti.

“Çin, Libra’nın Küresel Düzenlemesinde Yer Almalı”

Çin Halk Bankası (PBoC) eski başkan yardımcısı Zhu Min, tartışmaya katılmanın ve Libra’nın koordineli küresel düzenlemesinde yer almanın kritik önemde olduğunu söyledi. Çin'in ulusal dijital para biriminde yavaşlamasını ve South China Morning Post tarafından bildirildiği gibi Facebook'un Libra’ys yanıtını dikkate almasını önerdi. Yetkililer Çin'in CBDC'sini piyasaya süren ilk büyük ülke olacağını iddia etti.

“DCEP'nin Geliştirilmesi Doğal Bir Süreç”

Zhu Min ayrıca Çin’in kripto para biriminin serbest bırakılması için resmi bir program olmadığını söyledi. Ayrıca, DCEP'nin (Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme) geliştirilmesinin “doğal bir süreç” olduğunu kaydetti. Daha önce Hong Kong Borsası baş ekonomisti Ba Shusong, Libra gibi kripto para birimlerini izlemek için çok taraflı bir kurumun gerekli olduğunu söyledi. Vodafone geçen hafta Libra Derneği'nden ayrılan en son şirket oldu.

Avrupa Merkez Bankası, Japonya Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve (BIS) dahil olmak üzere birçok büyük merkez bankası, kullanım durumlarını, tasarımı ve CBDC ile ilgili diğer şeyleri analiz etmek için bir araya geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ