Bu yazımızda çok karşılaştığımız Eşler Arası yani Peer to Peer kavramına yer vermek istiyoruz.

Bu yazımızda çok karşılaştığımız Eşler Arası yani Peer to Peer kavramına yer vermek istiyoruz. P2P olarak da ifade edilen kavram özellikle teknolojik gelişmeler ile hayatımızda yerini aldı.

Eşler Arası ( Peer to Peer ) Nedir ?

İnternet çağı ile birlikte hayatımıza giren bu kavramın ifade ettiği özel bir anlam bulunuyor. P2P veya Peer to Peer ifadesi ' aracı olmadan yapılan işlemler için ' kullanılan bir tanımdır. Özellikle Bitcoin ve kripto para birimleri ile gündeme gelen kavrama Bitcoin merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğu için özel anlam da yüklenmiştir. Zira Bitcoin 'de tüm alış verişler eşler arasında yapılmaktadır.

 

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Örnek olarak belirtmemiz gerekirse bir kimse başka bir kimseye Bitcoin göndermek istediği zaman bu işlem için herhangi bir banka veya finalsal kuruluş gibi bir aracıya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada mutlak anlamda şu soru akıllara gelmektedir. Bankalar olmadan Bitcoin işlemi yapılır mı ?

Anlattığımız üzere Bitcoin göndermek için bankaya ihtiyacınız bulunmuyor. Ancak ilk defa Bitcoin alımı yapacaksanız ve kripto para borsalarını kullanacaksanız bunun için bankaya ihtiyacınız bulunmakta. Banka olmadan kripto para borsasına para transferi yapamaz ve sonrasında ki işlemleri gerçekleştiremezsiniz.

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere kripto para birimleri ile bankacılık sistemi birlikte var olacak ve bir arada yaşayacak sistemlerdir. Her iki sistem içinde birbirini yok edecekler şeklinde bir yaklaşım doğru değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ