Estonya'daki bir kripto baskısı, kripto merkezli Kara Para Aklamanın nasıl yaratılacağı ve Müşterinizin Bilinmesi politikaları hakkında tartışmalara yol açıyor.

Estonya’daki Kripto Saldırısı Kötü AML / KYC

Estonya'daki bir kripto baskısı, kripto merkezli Kara Para Aklamanın nasıl yaratılacağı ve Müşterinizin Bilinmesi politikaları hakkında tartışmalara yol açıyor.

2017'nin benzeri görülmemiş kripto patlamasıyla Estonya, Avrupa Birliği'nin dijital öncüsü olarak ortaya çıktı ve kripto şirketlerine yüzlerce lisans verdi. Ülkenin düzenleyicileri, 2017 yılında Estonya'nın e-İkamet izni programı kapsamında kripto şirketlerine çalışma izni verilmesini sağlamak üzere harekete geçti.

E-Residency programı, girişimcilerin, serbest çalışanların ve dijital göçebelerin yurtdışında yaşarken veya seyahat ederken kağıtsız şirketleri yönetmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan, devlet tarafından verilen bir dijital kimlik ve statüdür. O zamanki gevşek kurallar, Baltık ülkesinde fiziksel varlığı olmayan şirketlerin bile lisans almasını sağladı.

Sonuç olarak, üç yılda 1.400'den fazla izin verildi. Ancak şimdi raporlar, Estonya'nın düzenleyicilerinin 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalına yanıt olarak 500 kripto şirketinin lisansını iptal etmek için harekete geçtiğini gösteriyor.

Bloomberg ile konuşurken Estonya'nın Finansal İstihbarat Birimi başkanı Madis Reimand, düzenleyicilerin lisanslarını iptal eden firmaların yurtdışında dolandırıcılık yapmak için yerel kimlik bilgilerini kullanabileceklerinden endişe duyduklarını belirtti.

Çoğu izleyici için, Estonya hükümetinin hareketi kripto para birimlerinin yüksek riskli bir yatırımdan başka bir şey olmadığını daha iyi kanıtlıyor. Bununla birlikte, diğerleri hala bunun kripto pazarının yetersiz düzenlenmesi durumundan başka bir şey olmadığına inanıyor.

Ancak, baskıya rağmen, Reimand yaptığı açıklamada, kripto sektörünü sakatlamak değil, kara para aklamayla ilgili riskleri önlemek fikrinin netleştiğini açıkladı: “Bu, piyasayı toparlamanın ilk adımı.” Reimand ayrıca şunları söyledi:

 “Finansal İstihbarat Birimi, sağlayıcının denetim makamlarının kurallarına tekrar tekrar uymadığı durumlarda sanal para birimi sağlayıcısının yetkilerini iptal edebilir.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ