EIP-1559'un piyasaya sürülmesinden bu yana sekiz ay içinde 2 milyondan fazla ETH yakıldı.

EIP-1559'un piyasaya sürülmesinden bu yana sekiz ay içinde 2 milyondan fazla ETH yakıldı. Ağ geçişinin bu yıl gerçekleşmesi muhtemel olduğundan, tüm gözler şu anda Ethereum 2.0 geliştirmesinde.

Geçen Ağustos 2021'de Ethereum, gaz ücretlerini kontrol etmek için bir ETH yakma mekanizması getiren EIP-1559 protokolünü tanıttı. Sekiz ay sonra, Ethereum şimdiye kadar şaşırtıcı bir şekilde 6 milyar dolar değerinde ETH yaktı. Yani, dünyanın en büyük ikinci kriptosu, bu mekanizmayı tanıttığından beri toplam 2 milyon ETH'yi yok etti.

Watch The Burn, tüm yanma mekanizmasını izleyen bir pano oluşturdu. Basın zamanı itibariyle, Ethereum ağının şu anda dolaşımda olmayan toplam 2,001,093 ETH yaktığını gösteriyor.

Ethereum, platformda çok sayıda DeFi, DApps ve diğer akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapıyor. Dünya çapında dağıtılmış sunucuları olan dev bir merkezi olmayan bilgi işlem makinesi gibi. Bununla birlikte, Ethereum ağ tıkanıklığı ile ilgili büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu sonuçta, yatırımcılar ve ağ kullanıcıları için bir acı haline gelen gaz ücretlerinde artışa neden oldu.

Ethereum İyileştirme Önerisi 1559, ağ ücretini yeniden yapılandırdı. EIP-1559, ücreti madencilere verilen temel ücretlere ve ipuçlarına böler. Ağ daha sonra taban ücreti yakar ve eşdeğer ETH'yi dolaşımdan kaldırarak kaldırır. Bu sonuçta daha az Ethereum ile sonuçlanan deflasyonist bir etki yaratır.

Ethereum 2.0 Çok Yakında Geliyor

Ethereum 2.0 için bekleyiş muhtemelen bu yıl sona erecek. Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys CEO'su Joseph Lubin'e göre, Ethereum 2.0 lansmanı Q2 2022 gibi erken bir tarihte gerçekleşebilir. Bu yılki Camp Ethereal sırasında Lubin ayrıca Hisse Kanıtı (PoS) Ethereum 2.0 "Konsensus Katmanı"nın olacağını söyledi. Maliyetleri düşürürken ağın işlem hızını iyileştirin. “Ethereum'un karbon veya enerji ayak izi problemini dinlendirmek için uzanacak” diye ekledi.

Ethereum 2.0'ın PoS mekanizması, mevcut PoW ağına kıyasla kesinlikle daha çevre dostu. Ayrıca, ek güvenlikle birlikte ağ üzerinde yüzde 51 saldırı riskini azaltır. Lubin'in açıklaması:

Proof-of-stake'e geçmeyle ilgili bir başka heyecan verici şey de, proof-of-work'ün, ağır altyapıya sahip bu insanları, kaynaklarını ödünç verir ve ağdaki işlemleri doğrular. Dolayısıyla, çok hafif bir altyapınız varsa, inşa edilen blok başına çok daha az eter verebilirsiniz.

Öte yandan, Ether (ETH), fiyatının 3.000 $ seviyelerine yaklaşmasıyla son zamanlarda güç gösteriyor. Ayrıca, Ethereum balinaları tarafından başlatılan bazı yeni alımlar var. Zincir üstü veri sağlayıcı Santiment şunları kaydetti:

Ethereum, 2 Mart'tan bu yana ilk kez 2.900 doların üzerine çıktı ve balina işlemleri büyük bir hızla artıyor. Dün, #savaş haberlerinin çıkmasından bu yana $ETH ağında 7.000 $'dan fazla işlem yapılan ilk gündü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ