Topluluğa hızlı bir güncellemede, Ethereum 2.0 geliştiricisi Danny Ryan, eth2 gelişimine ve son birkaç hafta içinde yapılan optimizasyon iyileştirmelerine doğru kaydedilen ilerlemenin ana hatlarını sundu.

Ethereum 2.0 Gelişimi, Büyük Optimizasyon Kazanımları Görüyor

Topluluğa hızlı bir güncellemede, Ethereum 2.0 geliştiricisi Danny Ryan, eth2 gelişimine ve son birkaç hafta içinde yapılan optimizasyon iyileştirmelerine doğru kaydedilen ilerlemenin ana hatlarını sundu.

Kısa süre önce tamamlanan denetim ve çalışma zamanı doğrulaması ile eth2 depozito sözleşmesi bayt kodunun resmi doğrulaması ve eth2 faz 0 ana ağına giden yolculukta bunun nasıl önemli bir dönüm noktası olduğunu açıkladı.

Blockchain'i optimize etmeye yönelik toplam çabadan, genel parçalanmış sistem için gerekli bir bileşen olan Ethereum 2.0'ın çekirdeğindeki işaret zincirine çok şey tahsis edilmiş durumda. Beacon zincirini bir avuç parça ile birlikte bir tüketici makinesinde çalıştırabilmek için, “beacon zincirinin, yüksek validator katılımı olsa bile, kaynak tüketiminde nispeten düşük olması çok önemlidir” vurgusu yapılıyor.

Ryan ayrıca, yaklaşık 16.000 doğrulayıcıya sahip test ağı, bir "tasdik dedikodu röle döngüsü [bu] düğümlerin esasen DoS'ın kendilerine neden olan birkaç hafta önce indirilmiş olan Ethereum 2.0, Lighthouse'un Rust uygulamasından da bahsetti. İlgili hata, Sigma Prime'ın 100.000'den fazla doğrulayıcıyı işleyebilen bir test ağı oluşturduğu bildirildi.

Ayrıca Lighthouse'un sözleşmenin hashinde % 70 kazanç sağladığını ve BLS imza doğrulamasıyla birlikte “eth2 müşterilerinin ana hesaplama darboğazını kanıtladığını” söyledi.

Geliştirme güncellemesine göre, Prysmatic Labs'in test ağının, Prysm'in platformda 35.000'den fazla aktif doğrulayıcıyla 180.000 yuvasını geçtiği bildirildi. Senkronizasyon hızları da saniyede yaklaşık 0.3 ila 20 blok arasında arttı.

Ethereum 2.0 geliştiricisi ayrıca, bir sistemin doğru davranışını tanımlayan, sıklıkla “beklenen davranışı” verimsiz bir şekilde nasıl belirlediğini gösteren temel eth2 “spec” ini açıkladı. Bunun, özellik kodunun performanstan ziyade niyetin okunabilirliği için optimize edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Bununla birlikte, farklı algoritmalar aynı spesifikasyonu uygulayabildiğinden, Ethereum 2.0, fork seçimi de dahil olmak üzere bileşenlerinin çok çeşitli farklı uygulamalarına izin veriyor.

Lighthouse’un fork seçim algoritmasında önemli bir darboğaz olduğunu fark eden Sigma Prime, bir yıl önce Protolambda tarafından uygulanan çeşitli fork seçim algoritmaları arasında ‘proto_array’ keşfetti. Entegre edildikten sonra, proto_array “daha az zaman büyüklüğünde sıralar halinde çalışabilir ve daha az veritabanı okuması yapabiliyor”.

Ryan, gelişmeye yönelik güncellemelerin yanı sıra, Eth2'nin parçalanmış evrenine açıklama ve yürütmenin eklenmesini içeren Ethereum 2.0 Aşama 2 araştırmasına yönelik yapılan çalışmaları da ortaya koydu. Çip ve eWASM ekiplerinin devam eden Aşama 0 ve 1 gelişiminin yanı sıra açık tasarım alanlarını araştırdıkları ve daha iyi tanımladıkları bildiriliyor. Buna ek olarak, TXRX ekibi, daha iyi anlaşılması, “çapraz sharding işlem karmaşıklığı” ve eth1 ila eth2 için prototip entegrasyon yollarına odaklanarak, 2. Aşama araştırmalarına yönelik çabalarının bir kısmını ayırmaya karar verdi.

Ayrıca, ConsenSys tarafından Ethereum Vakfı ile birlikte verilen hibenin sonucu olarak, blockchain test platformu 'Whiteblock' kısa süre önce “libp2p gossipsub” test sonuçlarını yayınladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ