Ethereum’un istemci geliştiricileri Ethereum 2.0'ı başlattığında, esas olarak mevcut ağla birlikte çalışacak yeni bir Ethereum ağı yayınlayacaklar.

Ethereum 2.0 Ne Anlam İfade Ediyor?

Ethereum’un istemci geliştiricileri Ethereum 2.0'ı başlattığında, esas olarak mevcut ağla birlikte çalışacak yeni bir Ethereum ağı yayınlayacaklar.

Ethereum 2.0, temel ölçeklendirme çözümü olarak parçalama adı verilen sharding'i kullanacak.

District0x, parçalamayıen karmaşık Ethereum ölçekleme teknolojisi olarak tanımlıyor, çünkü blockchain ağını birçok parçaya veya parçalara ayırıyor ve her bir bölümün kendi başına verileri işlemesine izin veriyor. 

Parçalama veya Sharding, Ethereum blok zinciri ağında veri işlemeyi hızlandırır, çünkü node operatörleri verileri tüm blok zincirinde değil kendi parçasında doğrulayabilir.

Ethereum 2.0, çoğu blockchain ağ yükseltmesinin uygulanmasından daha uzun sürüyor. Ancak karmaşıklığı da benzeri görülmemiş ve bu nedenle daha uzun test süreleri oldukça önemlidir. Ethereum geliştirici topluluğunun anlatısını “değiştirdiği” ve Ethereum 2.0'ın piyasaya sürülmesini geciktirdiği eleştirisine yanıt veren Buterin, şunları söyledi:

“İnsanlar genellikle Ethereum anlatısının“ sürekli değiştiğinden ”şikayet ediyorlar. Bu yanlış. Aksine, Ethereum anlatısı, birçok uygulamadan en az birinin büyüyüp gelişeceği durumları içeren, doğası gereği çoğulcu bir yapıya sahip.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ