İstanbul Hard Forku geride kalırken, Ethereum Topluluğunun gözleri Ethereum 2.0'ı geliştirmeye devam ediyor. Artık herkes yaklaşmakta olan ağın özelliklerini test edebilir.

Ethereum 2.0, Üç Bağımsız Test Ağı Başlattı

Ethereum'un Çekirdek Geliştiricisi Danny Ryan, Ethereum 2.0'ın gelişimiyle ilgili en son güncellemeleri paylaştı. Tweet'ine göre, bu ikinci en büyük blok zincir için bir "başarı" göstergesi

Üç Testnet: Ethereum 2.0'ı Deneyin

Son zamanlarda, Ryan Ethereum 2.0 testnet çözümlerini sunmak için üç takımı alkışladı - Prysmatic Labs, Sigma Prime ve Nimbus. Şimdi, Ethereum Vakfı, tüm ilgili tarafları test sürecine katılmaya davet ediyor.

Prysmatic Labs, Go dilinde yazılmış Prysm istemcisini geliştirmiş durumda. Avustralyalı Sigma Prime takımı Rust dilini kullanıyor ve Nimbus'un çözümleri Nim diline dayanıyor. Bu nedenle, farklı programlama dillerinde yazılmış istemciler Ethereum 1.0'a benzer şekilde bir arada bulunacak.

Üç test ağı arasında, Prysmatic Labs tarafından bir tanesi 100 Ethereum düğümü demo modunda aktif olduğu için en popüler olanı.

Sonraki Dönüm Noktası: Tek Testnet

Danny Ryan, Ethereum 2.0'ın gelişimindeki bir sonraki adımı da vurguladı. Bay Ryan, üç istemcinin de tek bir test ağı içinde faaliyet gösterdiğini görmenin şaşırtıcı olacağını söyledi.

Testnet, orijinal blok zincirinin tüm özelliklerini göstermek için kullanılan ücretsiz bir açık kaynaklı test ortamı. Ethereum 1.0 için en popüler test ağları Kovan ve Ropsten'dir. Herhangi bir fork veya yükseltme ilk önce ana ağ yayınlanmadan önce bir test ağı sanal alanında test ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ