Ethereum 2.0 ve Vitalik Buterin

Ethereum mucidi ve kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum 2.0'a ilişkin vizyonunu belirtti. Ethereum'un mimarisinde, önümüzdeki birkaç yıl içinde, Ethereum'un gizlilik, güvenlik (fikir birliği güvenliği ve akıllı sözleşme güvenliği) ve tabii ki ölçeklenebilirlik açısından iyileştirilmesi için uygulanması beklenen önemli değişiklikler açıklandı; bu, Buterin'in konuşmasının ana odağıydı. Ethereum, diğer tüm büyük blok zincirlerden daha fazla işlem gerçekleştiriyor.

Yerinden yönetim, ölçeklenebilirlik ve güvenlik, blok zinciri sistemlerinin sahip olması gereken önemli özellikler arasındadır, ancak çatışmalar vardır. Zincir dışı çözümler yararlıdır, ancak sınırlıdır. Buterin'e göre, bu özelliklerden ikisine sahip olmak çok kolaydır, ancak üçünün hepsini yapmak çok zor. Bununla birlikte, Ethereum'un iddialı hedefi, üçünü aynı anda başarmak olmalıdır. Buterin'in slaytlarından birinde "Saniyede binlerce işlemle zincir halinde, herhangi bir süper nodel olmadan ölçeklenmek istiyoruz" dedi.

Sharding

Sharding - Bir blok zincir ağını paralel olarak işlemleri gerçekleştirebilen daha küçük daha küçük bileşenlere (iskele olarak adlandırılan) bölmek - Visa ve Master Card gibi geleneksel ödeme ağlarının saniyede binlerce işlemi ile karşılaştırılabilir yüksek işlem hacmi elde etmek için umut vadeden bir yol olarak görülüyor .

Buterin, "Oldukça basit bir versiyonda, yüzlerce farklı hesap alanına sahip evrenin bulunduğu bir blok sistemi oluşturmak olarak düşünebilirsiniz. Yani bazı evrende bir hesabınız olabilir veya bazı evrende sözleşme yapabilirsiniz ve bazı evrende bir işlem gönderebilirsiniz ve eğer bazı evrende bir işlem gönderirseniz, yalnızca bazı evrende olanları etkiler. Fakat bu tür 100 evren sadece ayrı blok zincirler değildir; Bunlar da birbirine bağlı sistemlerdir" diye belirtiyor. "Özellikle, fikir birliğini paylaşıyorlar. Yani onlardan bir tanesini bile kırmak için her şeyi kırmanız gerekiyor. "

Buterin, Ethereum blokaj zincirinde, en azından başlangıçta, tekrar eden denemelere izin verirken ana zinciri etkilemeyen yeni "evrenlerin" yaratılmasını öngören bir kesintili yol haritasını ortaya koyan, nispeten daha kolay ve daha sofistike yollar anlatmaya devam ediyor.

Gizlilik

Buterin,  Zcash'e eşdeğer sıfır bilgi kanıtlı (zk-Snarks) gizlilik teknolojisinin son "Bizans" Ethereum yükseltmesinde uygulandığını ve uygulama geliştiricilerine daha sıkı gizliliği uygulamanın yeni yollarını sunduğunu belirtti. Bu yeni gizlilik araçları, belirli taraflara, halka açık görünümden gizlerken işlemler göstermesine izin verecek. Buterin, gizlilik sorununun çözülmesinin  yolun dörtte üçü olduğunu belirtti.

Çalışmanın İspatı ve Hisse Senedi Kanıtı

Ethereum'a büyük bir yenileme, Casper'te, Buterin'e göre önümüzdeki yaza hazır olabilecek Proof of Stake (PoS) tanıtımı olacaktır. Casper'in ilk sürümüyle Ethereum, saf İş Kanıtı (PoW) 'dan melez PoW / PoS'a geçecek. Buterin, "Bu planda, istihdam kanıtlaması mekaniklerinin tamamı var olmaya devam edecek, ancak ilave kanıt belgesi eklenecektir" dedi.

PoS'nin gerekli bir gelişme olarak görülmesinin başlıca nedeni elbette Ethereum ve Bitcoin'in güncel versiyonları gibi PoW blok zincirlerinin enerji gereksinimlerini azaltma ihtiyacıdır. Yakın tarihli bir rapor, Bitcoin madenciliğinin 159 ülke gibi bir yılda çok fazla güç tükettiğini ve bunun da çok fazla olduğunu iddia ediyor ve Buterin, bugünkü Ethereum'un bu açıdan Bitcoin'den daha iyi olmadığını itiraf ediyor.

Akıllı Sözleşme Güvenliği

Turing komple programlama dilleri ile uygulanan akıllı sözleşmeleri tartışmasız Ethereum'un temel yeniliklerinden biridir. Akıllı sözleşmeler sayısız uygulama buluyor ve çok miktarda para taşıyor olsa da, Ethereum akıllı sözleşmelerinin güvenliği hep sorugulanıyor.  Buterin, Ethereum'un akıllı sözleşmeler için resmi olarak doğrulama yapacağını ve daha güvenli Ethereum uygulamalarının geliştirilmesini sağlamak için "Viper" olarak adlandırılan yeni bir Python benzeri akıllı sözleşme programlama dili uygulandığını doğruladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ