Ethereum’un ölçeklendirilmesi, 2017’deki CryptoKitties’de ve 2020’de başlayan DeFi çılgınlığında görüldüğü gibi bir sorun haline geldi. Ethereum 2.0 daha hızlı bir deneyimi hedefliyor, ancak yükseltme bir süreç ve gecikmeler yaşadı.

Ethereum 2.0 ve Yükselen Rakipler

Ethereum’un ölçeklendirilmesi, 2017’deki CryptoKitties’de ve 2020’de başlayan DeFi çılgınlığında görüldüğü gibi bir sorun haline geldi. Ethereum 2.0 daha hızlı bir deneyimi hedefliyor, ancak yükseltme bir süreç ve gecikmeler yaşadı.

Ethereum Vakfı'ndan bir araştırmacı olan Aditya Asgaonkar'a göre Eth2, ağın en azından bir miktar fiyat değerine sahip olan ETH'ye bağlı olan Proof-of-Stake teknolojisine geçişini içeriyor.

LA Blockchain Zirvesi panelinde, "Proof of Stake, doğrulayıcılar kötü bir şey yaparsa - sisteme saldırmaya çalışırlarsa veya bir şekilde yanlış davranırlarsa - cezalandırılacakları öncülüne dayanıyor. Bu cezalar, ETH kripto parasında bulunan hisselerine uygulanır, bu nedenle cezaların teşvik açısından herhangi bir etkiye sahip olması için ETH fiyatının sıfırdan büyük olması gerekir" diye ekledi.

Bu nedenle, doğrulayıcıların ağın desteklenmesinde yer almak için 32-Ether stake’e ihtiyacı vardır. Blok zincirini bir PoS sisteminde çalıştırmaya yardımcı olan doğrulayıcılar, kendileri tarafından sağlanan ağa katkı miktarı için ödenir. Eter'i 32'lik gruplar halinde biriktiren doğrulayıcıların ürettiği talep ve stake etme yoluyla getiri elde etme arzusu, kripto para için piyasa talebi yaratır.

Yükselen rakipler

Rekabetçi kripto pazarının ışığında, Binance Akıllı Zincir alternatiflerden biri olarak ortaya çıktı. Binance Academy'nin BSC açıklamasına göre, ağ Ethereum'a benzer şekilde davranıyor, ancak BSC işlem maliyetleri için ETH yerine Binance'in BNB coinini kullanıyor.

Diğer ağ rakipleri arasında Cardano, Neo ve diğerleri bulunur. Yıllar geçtikçe, Ethereum'un ağını gasp etme ihtimali gündemde olan bir konu oldu. Ethereum'un geniş kullanımı göz önüne alındığında, yaygınlıkta Ethereum'u geçmek önemli olacaktır.

Ethereum üzerine inşa edilen çok sayıda uygulama, ürün ve hizmet nedeniyle, ağ etkisi adı verilen bir şeyden de yararlanır. Investopedia, "Ağ etkisi, artan sayıda insan veya katılımcının bir mal veya hizmetin değerini artırdığı bir olgudur. İnternet, ağ etkisinin bir örneğidir. Başlangıçta, ordu dışındaki hiç kimse ve bazı araştırmacı bilim adamları için çok az değeri olduğu için İnternette çok az kullanıcı vardı.  Ancak, daha fazla kullanıcı İnternet'e erişim kazandıkça daha fazla içerik, bilgi ve hizmet ürettiler. Web sitelerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, daha fazla kullanıcıyı birbirleriyle bağlantı kurmaya ve iş yapmaya yöneltti. İnternet trafikte artış yaşadıkça, daha fazla değer sunarak bir ağ etkisine yol açtı. "

Esasen, bir şey ne kadar çok kullanılır ve üzerine inşa edilirse, bir dalgaya benzer şekilde o kadar yaygın hale gelir ve ilerledikçe ivme kazanır. Ethereum söz konusu olduğunda, ağ etkisi, platformun iyi bilindiği ve öne çıktığı için ek güven anlamına gelir.

Sürekli değişen kripto dünyasında, varlıklar popülerlik ve fiyat açısından yükselir ve düşer. Yıllar içinde ETH, geliştiricilerin üzerine inşa edebileceği bir platform olarak fiyat gücünü ve hakimiyeti göstermiştir. Bununla birlikte, daha hızlı ve daha ucuz bir ağın uzun vadede Ethereum'u yenip yenmeyeceğini veya Ethereum 2.0'ın piyasa talebini karşılamak için blok zincirini ölçeklendirip ölçeklendirmeyeceğini zaman gösterecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ