Bu hafta Bitcoin fiyatlarında ki durgunluk sebebi ile pumplanan coinlerden birisi de Ethereum oldu ve piyasa hacmi 72 milyon dolar seviyelerine kadar çıktı buda bizlere 720$ seviyelerini göstermiş oldu. Tabi ki buna sadece pump demek yanlış olacaktır. Sağlam bir yatırımcı kitlesinin olduğunu da es geçmeyelim. Hafta sonuna doğru büyük oyuncuların Bitcoin'e dönmesi ile birlikte 650$ seviyelerine kadar geriledi. Kısa bir süre zarfında bu kadar değer kazanması aslında Ethereum'a olan güveni daha da arttırmış görünüyor.

Bu durumun kripto kediler oyunu ile de bağlantısı olabilir biliyorsunuz bir oyunda olsa, ilgi çok büyük ve ilginç bir konsepti var insanlar akın etmeye devam ediyor. Peki Ethereum'un geleceği nasıl şekillenecek neler olacak? Ethereum 2.0 güncellemesinde bizleri neler bekliyor? Sanırım yakın bir süre zarfında olmasada 2018'in ilerleyen günlerinde bütün bu sorularımıza Vitalik yanıt verecektir.

Bitcoin'in madenciliği ülkemizde zor olmasına karşın (Türkiyeye getirip satan kişilerin cihaz bedelinin 3 katını istemesi veya bozulan cihazların tamirinin yapılması için Çin'e gönderilmesi gerekirken ülkemiz Bitmain tarafından ambargolu olmasından dolayı daha da imkansız.) GPU madenciliği biraz daha olumlu bir yerde duruyor. Ekran kartlarını kolayca temin edebiliyorsunuz dahası 2 veya 3 yıl garantili kartlar alarak aslında yaptığınız yatırımı güvence altına alıyorsunuz. Tabi ki Bitcoin kazmak Ethereum kazmaktan çok daha kârlı bunu tartışamayız.

Fakat GPU mining ile birçok coin'i kazabilirsiniz örneğin Ethereum'un zorluk seviyesi arttığında artık kaçış yapabileceğiniz bir coin daha var "Bitcoin Gold" fiyatıda gerçekten iyi durumda Bitcoin Gold kazmak veya Ethereum kazmak arasında zorluk seviyesine göre gelir açısından bazı zamanlarda fark bile kalmıyor olabilir. Piyasayı iyi takip ederek madenciliğin fırsatlarından yararlanmak tabiki sizlere kalmış bir durum.

Ayrıyetten Zcash yada İşlemcileriniz ile Monero kazımıda yapabilirsiniz. Hadi hiçbirşey yapamıyorsunuz işler çok kötü durumda zamanınızda yok Riglerinizi parça parça satabilme olanağınız var. Fakat bir ASIC cihazı satabilmeniz çok daha zor olacaktır çünkü ASIC cihazlar sadece madencilik için kullanılıyor daha başka bir amaçları yok.

Zaten ASIC cihazlar logaritmik olarak bir zorluk artışı yaramış olduğundan dolayı Bitcoin yada ASIC minerlar ile kazımı yapılan coinlerin fiyatlarındaki artışta logaritmik oluyor. Fakat Ethereumda durum daha farklı Ethereumda piyasa etkisi eğer çok fazla olmaz ise (1$->40$ durumu) logaritmik bir artış göremiyoruz buda aslında coin'in kazım zorluğunun iyi durumda olduğunu aynı miktarı kazabilmek için bir önceki ayıdaki kazı gücümüze ek yapmamız gerekmediğini gösteriyor.

Grafiğin nasıl parabolik bir şekilde yükseldiğini görebiliyorsunuz. Çünkü ASIC minerlarda bu şekilde zorluğu arttırmakta.

Fakat Ethereum da biraz USD yi andıran bir grafik var bir parabolik artış gözlemlenmemekte bunun sebebi ise GPU ile kazım yapılışı diye düşünmekteyim.

Birinde yaptığınız şey hızlı bir şekilde üretim planının önüne geçecek kadar kazım yaparak zorluk seviyesini yükselterek üretim verimini düşürmek ve piyasayı Bitcoin'e muhtaç bırakmak yani piyasadaki Bitcoinlerin eski hızla üretilemeyişinden dolayı azalması ve arzı karşılayamayışı fakat diğeri ise sabit olmasa da daha az bir oranla yükselen bir zorluk seviyesi ve kazım yapan ekran kartları ile doğru orantılı olarak artan şekilde büyün bir zorluk seviyesine sahip.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ