ENS, 2022'de 2,2 milyondan fazla .eth alan adı kaydıyla rekor kırdı.

Ethereum Ad Hizmeti Alan Kayıtları 2022

ENS, 2022'de 2,2 milyondan fazla .eth alan adı kaydıyla rekor kırdı. Protokolün başarısı, Ethereum'un benimsenmesini ve ETH yakılmasını sağladı.

Ethereum Name Service (ENS), 2022'de rekor kıran bir yıl geçirdi. Protokolün işaret ettiği verilere göre, 2022'de 2,2 milyondan fazla ENS adı kaydedildi. Bu rakam, protokolde oluşturulan tüm adların yaklaşık %80'ini temsil ediyor. ömür.

ENS, Ethereum blok zincirine dayalı dağıtılmış, açık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir. İnternette adresler atayan Etki Alanı Adı Sisteminin (DNS) lider blok zinciri eşdeğeridir. Özellikle ENS, makine tarafından okunabilen rasgele sayılar ve harflerden oluşan hantal Ethereum adreslerini akılda kalıcı adlara çevirir.

ENS kayıtlarını izleyen bir Dune Analytics panosundan alınan veriler, hizmet en yüksek sayıda yeni ".eth" ad kaydını Eylül 2022'de kaydetti. Ayda 437.365 .eth alan adı kaydı kaydetti. Ayrıca, ay boyunca kripto borsası Coinbase ile büyük ortaklıklar kurdu.

Ek olarak, hizmet, gaz ücretindeki düşüşler sayesinde Mayıs, Temmuz ve Ağustos aylarında alan adı kaydında ani artışlar kaydetti. Bu arada, asıl isim tescilinin en fazla olduğu ay, 31.379 asıl ismin tescil edildiği Mayıs 2022 oldu.

2022 ayrıca en pahalı ENS .eth alan adlarından bazılarının satışına da sahne oldu. Eylül 2022'de pjfi.eth alan adı, o sırada 463.200 ABD Doları değerinde olan 350 ETH'ye satıldı. Bu, onu tüm zamanların en pahalı ikinci ENS alan adı yapar. Üçüncü en değerli ENS alanı, 3 Temmuz 2022'de yaklaşık 300 ethere satılan 000.eth'dir.

Delphi Capital'in Temmuz ayı raporuna göre, tüccarlar ENS isimlerini NFT'ler gibi değer kazanabilecek bir yatırım olarak görüyorlar. Protokol, DNS sağlayıcısı GoDaddy aleyhine açtığı davada da başarılı oldu.

ETH'nin Benimsenmesini Sağlayan Daha Fazla Kullanım Durumu

ENS'nin başarısı, 2022'de kaydedilen büyük Ethereum benimsenmesinin tipik bir örneğidir. Protokolün başarısı, yeni ETH tokenlerinin ihracının azaltılmasına da büyük ölçüde katkıda bulunmuştur.

ETH yakımını takip eden bir platform olan Ultrasound Money'den alınan verilere göre, ENS, yakma başladığından beri 24.000'den fazla ETH'nin yakılmasına yardımcı oldu. Bu, ETH'nin şu anki fiyatıyla 30 milyon doların üzerinde bir değere sahip.

Hizmet daha fazla entegrasyon görmeye devam etti. Zaten 2023'te, kripto ve NFT vergi yazılımı CoinLedger, uygulamanın ENS etki alanlarını entegre ettiğini duyurdu. CoinLedger kullanıcıları artık alan adlarını ekleyebilir ve uygulama tüm ENS tabanlı işlemlerini içe aktarır ve vergilerini hesaplar.

Bu arada, ENS alan adlarının artan popülaritesi, ENS airdrop dolandırıcılıklarının sayısında artışa neden oldu. Aralık ayında protokol, herhangi bir airdrop gerçekleştirmediği için kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

"Son birkaç gün içinde sahte ENS airdrop sitelerinde büyük bir artış fark ettik. Unutmayın – ENS airdrop *değil* ve böyle bir planı yok. Size umut veren her şey bir aldatmacadır. Kendine iyi bak!” ENS bir tweet'te belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ