Startup Status, Ethereum DApp'lerin iletişim kurmasına izin veren Whisper protokolüne dayanan özel bir messenger oluşturma öncülünde 2017 ilk koin teklifinde 100 milyon dolar topladı.

Ethereum Altyapısını Kullanan Bu Girişim Telegram

Startup Status, Ethereum DApp'lerin iletişim kurmasına izin veren Whisper protokolüne dayanan özel bir messenger oluşturma öncülünde 2017 ilk koin teklifinde 100 milyon dolar topladı. Status uygulamasını çalıştıran her akıllı telefon bir node haline geliyor ve tüm mesajlar sansüre dayanıklı olan eşler arası bir ağda çalışıyor. Üç yıllık sıkı çalışmadan sonra, spot ışığı için hazırdır.

Ethereum'un Düştüğü Yerden Almak

Whisper şu anda şirketin simülasyonlarına göre sadece yaklaşık 100 günlük kullanıcıya izin veriyor. Durum bu sınırlamanın üstesinden gelmeyi umuyor.

“Whisper'ın ölçeklenebilirlik sorunları var. ICO'yu yaparken, Ethereum Vakfı'nın ölçeklenebilirliği artırmak için Whisper üzerinde çalışmaya devam edeceğine inandık; ancak Ethereum diğer konulara odaklanmak zorunda kaldı.”

Waku’ye Gitmek

Durum, bazı ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için birkaç yıldır Whisper protokolünün forkunda çalışmaktadır. Bu yeni protokole Waku deniyor ve mevcut sürüm günlük 1.000 kullanıcıya kadar işleyebilir. Ancak ekip, Waku 1.2'nin 2-3 ayda piyasaya sürüldüğünde 100.000 kullanıcıya kadar işlemesini bekliyor.

Ancak Status'un WhatsApp, Telegram, Signal gibi genel devlerle rekabet edebilmesi için şirket eşzamanlı olarak başka bir modüler eşler arası mesajlaşma yığını üzerinde çalışıyor. Ancak, her şeyin açık kaynak olarak kalacağını vurguladılar.

Haberci alanı son derece rekabetçi, hatta alt niş bile - gizliliğe odaklanmış savaşta test edilen görevlerle doludur. Status için en yakın analog Telegram'dır.

Status, teknolojinin ötesinde, ürününü son kullanıcılara pazarlamaya da odaklanıyor.

Ayrıca pazarlama müdürü Johnny Zerah, “tüm ölçeklenebilirlik sorunlarını çözdüğümüzde agresif bir pazarlama kampanyası için kilitlenmiş önemli ICO fonlarımız var. Gizlilik koruma araçlarına ihtiyaç duyulan bölgelere odaklanacağız” açıklamasında bulunuyor.

 Telegram yasal bir bataklığa karışmış olsa da, Status’un parlama zamanı olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ