Kuzey Kore'nin ABD yaptırımlarını atlatmasına yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan Ethereum araştırma bilimcisi Virgil Griffith, kefaletle serbest bırakılacak.

Ethereum Araştırmacısı Virgil Griffith Kuzey Kore Davasında Kefaletle Serbest Bırakılacak

Kuzey Kore'nin ABD yaptırımlarını atlatmasına yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan Ethereum araştırma bilimcisi Virgil Griffith, kefaletle serbest bırakılacak.

New York'un Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi'nden Yargıç Vernon Broderick Pazartesi günü Griffith’in kefaletle serbest bırakılacağını ve kefalet miktarının 1 milyon dolar olduğunu ifade etti. Griffith’in ayrıca istediği takdirde ebeveynleriyle birlikte Alabama'ya dönmesine izin verilecek.

Geçen hafta, araştırma bilimcisi, ebeveynlerine attığı kısa mesajda ABD vatandaşlığından vazgeçme ve Kuzey Kore'de kara para aklama işi kurma konusundaki kısa mesajları nedeniyle kefaleti reddedilmişti. Mahkemede, Griffith'in avukatı Brian Klein, Griffith'in aslında vatandaşlığından vazgeçmediğini ve kara para aklama değil, yaptırım ihlallerinden suçlandığını savundu.

Griffith, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ülkeye seyahat başvurusunu reddetmesine rağmen, Kuzey Kore'ye seyahat ettikten sonra Şükran Günü'nde tutuklandı. ABD yetkilileri o sırada Griffith ve diğer katılımcıların "[Kuzey Kore] para aklamak ve yaptırımlardan kaçınmak için blockchain ve kripto para birimi teknolojisini nasıl kullanabileceğini tartıştıklarını" iddia ettiler.

Griffith, New York'un Güney Bölgesi ABD Avukatı ve Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçleri Yasası'nın ihlali nedeniyle FBI tarafından suçlandı.

 


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ