ETH, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından piyasadaki kargaşadan çok etkilendi.

ETH, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından piyasadaki kargaşadan çok etkilendi. Bu haftanın başlarında, yatırımcılar yükseliş fiyat hareketi beklentisiyle kripto para birimlerini elinde tutmayı umdukları için kripto para borsalarından 500 milyon dolardan fazla Ethereum çekildi.

24 Şubat'ta fiyatı yüzde 12 düşerek geçen Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesi olan 2.348 dolara düştü. O zamandan beri, yatırımcılar yükseliş fiyat hareketi beklentisiyle kripto para birimlerini elinde tutmayı umdukları için kripto para borsalarından 500 milyon dolardan fazla Ethereum çekildi. Chainalysis verilerine göre, böyle bir çıkış, yükseliş piyasası göstergesi olarak kabul edilebilir.

Piyasa katılımcısı satın almaktan çok satmak istiyorsa ve alıcılar varlıklarını borsada tutmayı tercih ediyorsa, borsalarda tutulan varlıklar artar. Şubat ayının başlarında, Morgan Stanley bankacılarından bir rapor, Ethereum'un geleceğini tehdit eden risklerin altını çizerken, aynı zamanda “Ethereum katilleri: Ethereum yeterince merkezi değil: 100 adres, ether para biriminin yüzde 39'una sahip.

  Yazılım, daha sık değiştiği, daha karmaşık olduğu ve başarısızlığa açık olduğu için Bitcoin'den daha fazla risk altındadır. Ethereum, Binance, Solana ve Cardano gibi rakiplerin ciddi baskısı altında.  Yüksek işlem ücretleri, ölçeklendirme için sorunlar yaratır ve talep büyümesini tehlikeye atar

 Son olarak, proje merkezi olmayan finans faaliyetlerine büyük ölçüde bağlı olduğundan, potansiyel düzenleyici kısıtlamalara karşı savunmasızdır. Öte yandan, 282 milyar dolarlık bir piyasa değeri, Ethereum'u blok zinciri teknolojisinde bir dev haline getiriyor. Binance şu anda beş kat daha az değerleniyor.

Peki 2022 ve sonrasında Ethereum'u neler bekliyor? Blockchain sektöre hakim olmaya devam edecek mi? Kripto para biriminin fiyatı eski zirvelerine dönebilecek mi?

2022'de PoS'a Ethereum Geçişi

Ethereum 2.0 blok zincirinin piyasaya sürülmesi 2022'de devam edecek. Ağustos 2021'in başlarında, Londra hardfork'u, token arzını azaltarak eterin (ETH) değerini desteklemesi beklenen Ethereum blok zincirinde parlayan aktif dijital para.

27 Ekim 2021'de Altair yükseltmesi çekirdek ağda gerçekleşti. Beacon Chain olarak adlandırılan yeni Ethereum ağı, madencilik için bir işlem doğrulama modeli olan PoS'a geçişi test ediyor. Çekirdek Ethereum ağı, 2022'de Beacon Chain ile birleşecek ve Ethereum 2.0'a geçişi tamamlayacak.

Arrow Glacier ağ yükseltmesi 8 Aralık 2021'de gerçekleşti - “karmaşıklık bombasını” (artan madencilik karmaşıklığı) geciktirdi ve PoW'dan PoS'a geçişi Haziran 2022'ye taşıdı. Karmaşık hesaplamalar yoluyla işlemleri ve mayın bloklarını doğrulayan Bitcoin blok zinciri. PoS algoritması, daha az bilgi işlem gücü ve elektrik tüketimi gerektiren ağa token yerleştiren doğrulayıcıları kullanarak işlemleri doğrular.

Ethereum Cat Herders geliştirici bloguna göre, “Ethereum ağının madencileri veya müşterileri, bir sonraki büyük güncelleme üzerinde çalışırken bir geri dönüşü önlemek istedi”.

Karmaşıklık düzenlemesi başlangıçta PoS'a geçişi kolaylaştırmak için tasarlandı, ancak zamanla Ethereum ile çalışmaya devam etmek isteyenleri düğümlerini güncellemeye teşvik etme ek özelliğini üstlendi. Bu nedenle eski zincirde kalmak bir seçenek değil.

Ethereum'a Artan Kurumsal İlgi

2021'de Ethereum, merkezi olmayan finans hizmetlerinin (DeFi) gelişmesi ve değiştirilemeyen belirteçlerin (NFT) ortaya çıkması nedeniyle kurumsal yatırımcıların ilgisini çekti. CoinShares'e göre, Ethereum'un 2022'nin ilk haftasında 39.2 milyon dolarlık sermaye çıkışı oldu.

Yatırım bankası JP Morgan, giderek artan bir şekilde kripto para birimi alanına giren kurumlar arasında yer alıyor. Kripto Ekonomi Forumu etkinliği sırasında JP Morgan Bank, Ethereum tabanlı Poligon ağında oluşturulan ve daha sonra OpenSea NFT pazarında yayınlanan NFT'leri dağıttı. Daha yakın zamanlarda Bank of America, Sibos uluslararası konferansını desteklemek için ilk NFT tokenini da yayınladı.

Akıllı sözleşme pazarları 2022'de güçlü bir şekilde büyümeye devam edecek. Geçen yıl boyunca, DeFi (22 milyar dolardan 240 milyar dolara) ve NFT (250 milyon dolardan 2,1 milyar dolara) sektörleri bir büyüklük sırasına göre büyüdü. Meta-evren pazarının bu yıl patlaması bekleniyor, bu da 600 milyon dolardan 5 milyar dolara büyüyebilir. Yüksek ağ tıkanıklığına rağmen, Ether talebi artmaya devam edecek, ancak çoğu PoS'a geçiş hızına bağlı.

Temel oran tahmini senaryosu, yeni protokole geçişin tekrar erteleneceğini varsayar. Bu durumda, Ethereum'un fiyatı yıl sonuna kadar 7.000 dolara yükselecek. Vitalik Buterin iki şubeyi başarılı bir şekilde birleştirmeyi başarırsa, kripto para birimi muhtemelen 10.000 dolara ulaşın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ