Ethereum bir sonraki Facebook mu?

2017 Ethereum için inanılmaz bir yıl oldu. 800$ ile en yüksek seviyesini bu yıl gördü. Yetmezmiş gibi günde 1 milyon işlem ile Bitcoin'i neredeyse ikiye katladı.

Ethereum temelde blockchain için bir uygulama mağazası.

İçerik oluşturucuların, Apple gibi temel "işletim" sistemi hakkında endişelenmeden uygulamalarını oluşturup çalıştırmalarına olanak tanır. Ethereum'un yaklaşık 3 yıllık genç ömründe hangi alanlarda yeni fikirler ve yaklaşımlar getirdiğini inceleyelim.

Fon Toplama ve ICO lar

ICO lar Ethereum için gerçek anlamda en büyük kullanım alanı. Geleneksel olarak fikrinizi finanse etmek için ya bankalardan ya da yatırımcılardan borç almanız gerekir. Bu durum kredibiliteniz ve yaşadığınız ülke şartlarına göre zorluklar içeren bir süreçtir. ICO lar sayesinde ABD de ki bir yatırımcı Hindistan'da ki bir gencin fikrine güven içerisinde yatırım yapabilir. Kısaca ICO lar streoid almış kickstarter lar diyebiliriz.

Ödemeler ve Krediler

Şu an hali hazırda kripto paraları günlük işlerde kullanmak oldukça zor. TenX, Monaco, Tokencard gibi kripto kredi kartları bu boşluğu dolduruyor ve hepsi Ethereum ağı üzerinde çalışıyorlar.

Özellikle Monaco VISA ile anlaşarak Singapur'da yaşayanlara kredi kartı çıkartmaya hazırlanıyor. 2018 yılında kripto kredi kartlarında inanılmaz bir artış gözlemlenecek.

Ayrıca SALTlending ve ETHlending gibi ether e dayalı borç verme çözümlerinde de artış başladı. Faiz oranlarının bankalardan daha iyi olması ve bir banka hesabına ihtiyaç olmadan finansmana ulaşılabilmesi en önemli artıları.

Kumar

2017 çok  basit bir zar oyunu olan ETHEROLL ile başlladı. Akıllı bir sözleşmeye ether gönderirsiniz belirli bir süre içinde kazanç geri ödenir. Etheroll şu ana kadar 260 bin den fazla etheri oyuna kattı. Bu kadar basit bir oyun için inanıılmaz bir rakkam.

2018 yılında Edgeless ve Funfair yıldızı parlayacak online casinolar olarak görünüyor. Sermaye konntrolleri yok. İsimsiz, paralar bankacılık sisteminden geçmiyor. Ödemelerin işleme konması ve adil olması için akıllı sözleşmeler kullanılıyor.

Bilgisayar Oyunları

Pek çok bilgisayar oyun firması oyun içi finansman için token lar kullanmaya başladı bile. 

Decenterland ile sanal dünyada arazi satın alın. Sanal dünyalar 2003 yılından beri Secon Life oyunu ile hayatımızda, ethereum bu oyunların yakıtı olmaya aday gibi.

Cryptokitties; Blockchain de dijital kediler :) pokemon dan daha fazla ilgi gödüğü kesin . En pahalı kedi 100 bin dolardan fazla bir rakkama satıldı.

Ethereum zinciri üzerinde üretilen bu tokenlar; çok uzak olmayan bir gelecekte oyunlar arası ticaretlerinde başlamasını sağlayacak gibi.

Yenilikçi Ethereum projelerine ICO lar vasıtası ile akıtılan paraları görmezden gelmek mümkün değil. Hali  hazırda çıkan projeler Ethereum un teknoloji potansiiyelinin çok altında olsa da yeni gelecekler için yolu hazırlıyor. 

Mark Zuckerburg Facebook'u 20 yaşında ikeni yaklaaşık 13 sene önce başlattı ve insanlığın birbiri ile iletişim şeklinde bir çığır açtı.

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin'de yaklaşık 3 yıl önce 20'li yaşlarında baaşlattı projeyi. Ehtereum da birbirimizle olan finansal bağlarda aynı şekilde bir devrim yaratacak potansiyele sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ