Ethereum Merge fiyatının yanı sıra, Ethereum sahipleri de Ethereum Merge NFT etkisine odaklanıyor.

Ethereum Birleşmesi NFT

Ethereum Merge fiyatının yanı sıra, Ethereum sahipleri de Ethereum Merge NFT etkisine odaklanıyor.

Birleştirmenin NFT'lerde sahip olacağı olumlu ve olumsuz yönler vardır.

Ethereum 2015 yılında piyasaya sürüldü ve 7. yılını bir PoS Proof-of-Stake ağına geçerek kutlayacak. Birleştirme yükseltmesi olarak bilinen anahtar, ağın çalışma şeklinin temel yapısını değiştirecek ve ağın kullanıcıları üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olacaktır. Ethereum ekosisteminin birçok üyesi bu değişiklikleri uzun zamandır bekliyordu.

Ağın çalışma modelini değiştirmenin, artan hız ve daha düşük işlem ücretleri gibi büyük gelişmelere yol açacağına inanıyorlar. Birleştirme, NFT'ler de dahil olmak üzere Ethereum ağında çalışan tüm projeleri de etkileyecektir. Birçoğu, Ethereum'un bir PoS ağına geçişi tamamlandığında NFT'lerin bir kopyasının olacağını iddia ediyor.

NFT'lerin bir kopyası, iki "orijinal" NFT olacağı için NFT sahipleri için sorun yaratır. NFT kopyalarının gerçekleşebileceğinin garantisi olmasa da, yine de mümkündür. Bu nedenle, NFT yaratıcıları ve sahipleri, bunun gerçekleşmesi durumunda farkında olmalı ve hazırlıklı olmalıdır.

Birleştirmenin Etkileri

Kullanıcılar, geliştiriciler, madenciler ve Ethereum ekosisteminin diğer üyeleri, Ethereum Birleşmesinin etkilerini hissedecekler. Bir Ethereum PoS, kullanıcıların işlemleri doğrulamasını kolaylaştırır. Ayrıca, sıfır doğrulayıcı rekabeti olacağından, kullanıcılar işlem ücretlerinde bir indirimden faydalanacaktır.

Birleştirme ayrıca NFT'leri de etkileyecektir. NFT'ler, Ethereum blok zincirindeki en sıcak özelliklerden biridir. NFT'ler, Ethereum'un gelirlerine en büyük katkıda bulunanlardan biridir. Analistler, bir Ethereum PoS ağının NFT'leri basmayı ve korumayı kolaylaştıracağını tahmin ediyor. Ağdaki karbon kullanımının yüzde 90'a kadar azalacağını açıklıyorlar.

NFT'ler Üzerinde Olumsuz Etki?

Ünlü NFT arkeoloğu Adam McBride, Birleşmenin NFT sahipleri için de belirli riskler oluşturacağını savundu. Bir Twitter ileti dizisi kullanan McBride, NFT yaratıcılarının Birleştirmeden sonra karşılaşabilecekleri çeşitli sorunları dile getirdi.

Söylentiler doğruysa, Birleştirmeden sonra hala bir Ethereum kanıtı ağı olacağını savundu. Bu nedenle, biri PoW ağı ve diğeri PoS ağı için olmak üzere iki NFT sürümü mevcut olacaktır. Bu nedenle, NFT sahipleri yeniden oynatma saldırısı adı verilen bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Yani, Ethereum PoW üzerindeki NFT üzerinde bir eylem, Ethereum PoS üzerinde aynı anda gerçekleşecek ve bunun tersi de olacaktır.

Bu nedenle, belirli bir NFT'ye erişen herhangi bir kişi bir işlem başlatabilir. McBride, bu senaryonun uzak bir olasılık olduğunu ancak gerçekleşebileceğini söyledi. NFT arkeoloğu, NFT yaratıcılarının NFT'lerini korumaları için en iyi çözümün, Birleştirme gerçekleşmeden önce şu anda satışta olan herhangi bir NFT'yi listeden çıkarmak olduğunu öne sürdü. Daha sonra Birleştirmeden sonra PoW zincirinde sahip oldukları NFT'leri yeni bir cüzdana aktarmalıdırlar. Ona göre, bu eylem PoW NFT'ler ile PoS NFT'ler arasında bir kopukluk yaratıyor. Ethereum Birleşmesi 15 Eylül 2022'de gerçekleşecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ